Lutke po svoji podobi
Gre za najnovejšo posodobitev ChatGPT-4o, ki omogoča ustvarjanje realističnih slik, logotipov in diagramov na podlagi preprostih besednih ukazov. Tako lahko fotografije ali “meme” spremeni v različne sloge, tako da so videti, kot da so prišli iz serij Simpsonovi, Rick And Morty ali South Park.
No, uporabniki so kmalu odkrili, da lahko s posodobitvijo ustvarijo lutko po lastni podobi, ki jo umetna inteligenca izriše v embalaži, v kakršni sicer prodajajo barbike. Za izdelavo figuric potrebujejo samo ukaz, naj “ustvari sliko v slogu akcijske figurice”. Dodati morajo še seznam dodatkov, ki jih želijo, in kakšen naj bo napis na embalaži.
Barbie Box Challenge osvojil svet
Rezultat? Dva rezultata. Prvi je “Barbie Box Challenge”, drugi pa nova senzacija, ki je obnorela splet.
Lutke so preplavile tudi domačo deželo. Tako so ustvarjalci Instagram profila Slomemija ustvarili lutke za številne znane Slovence. Med njimi je predsednik vlade Robert Golob, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, predsednik SDS Janez Janša, nekdanji predsednik države Borut Pahor in druge javne osebe.
Pri podjetju OpenAI, ki je ChatGPT postavilo na noge, pa niso tako zadovoljni. Po podatkih podjetja za tržne raziskave Similarweb je število uporabnikov ChatGPT po posodobitvi letos prvič preseglo 150 milijonov. Število aktivnih uporabnikov, prihodki od naročnin na plačljivo verzijo ChatGPT in prenosi aplikacije so po uvedbi GPT-4o prav tako dosegli rekordno število.
A Sam Altman, tehnološki mogotec in izvršni direktor podjetja OpenAI, je opozoril, da je veliko povpraševanje po ustvarjanju slik povzročilo neznanski pritisk na grafične procesorje podjetja OpenAI, ki se s težavo spopadajo z ogromnim številom zahtevkov za obdelavo slik.
“Zelo zabavno je videti, kako so videti ljudje, ki jih ustvari ChatGPT. Toda naši grafični procesorji se topijo,” je dejal 27. marca
Tri dni pozneje je objavil nov poziv uporabnikom.
“Naša ekipa potrebuje spanec.”
Do 1. aprila se je podjetje še vedno soočalo s težavami, uporabnike pa je opozorilo, naj pričakujejo počasno delovanje storitev in zamude pri novih izdajah OpenAI.
Altman je 10. aprila dejal: „V zadnjem mesecu je uporaba storitev OpenAI ponorela,” in napovedal, da se bo hitrost storitev izboljšala.
Brand new arrivals!!!! pic.twitter.com/bCPbEFM8E4
— Slomemija (@slomemija) April 8, 2025
Umetna inteligenca porabi veliko električne energije
Za svoje delovanje zmogljivi modeli umetne inteligence potrebujejo vedno več električne energije. Poročilo Mednarodne agencije za energijo (IEA) navaja, da je usposabljanje oziroma vzpostavljanje verzije modela ChatGPT-4o trajalo 14 tednov in porabilo približno 42 gigavatnih ur električne energije.
To po poročanju SkyNews enako dnevni porabi električne energije približno 28.500 gospodinjstev v razvitem svetu ali 70.500 gospodinjstev v revnejših državah.
Profesorica Gina Neff z Univerze Queen Mary v Londonu je za BBC dejala, da ChatGPT “žge energijo” in da podatkovni centri, ki ga poganjajo, v enem letu porabijo več električne energije kot 117 držav.
“Pri nas doma imamo šalo, da vsakič, ko ustvarimo enega od teh AI memov, ubijemo eno drevo,” pa pravi Lance Ulanoff, ameriški urednik revije TechRadar.
“To je seveda hiperbola, vendar lahko z gotovostjo trdimo, da ustvarjanje vsebin z umetno inteligenco ni brez stroškov in da bi morda morali o tem razmišljati in umetno inteligenco uporabljati na drugačen način,” je še dejal.