1.400 kilometrov upanja: Ko se protest spremeni v potovanje
Približno 80 študentov iz Srbije se je 3. aprila 2025 podalo na izjemno kolesarsko potovanje, dolgo 1.400 kilometrov, iz Novega Sada do Strasbourga. Njihov cilj? Pripeljati glas mladih neposredno v srce Evrope in opozoriti na korupcijo ter erozijo demokratičnih vrednot v svoji domovini. Njihovo sporočilo je jasno: Evropa mora slišati, kaj se dogaja v Srbiji, in se odzvati.
Tragedija kot povod: Zrušitev nadstreška, ki je pretresla narod
Pobuda za to izjemno potovanje se je rodila po tragičnem dogodku 1. novembra 2024, ko je v Novem Sadu zaradi zrušitve nadstreška na železniški postaji umrlo 16 ljudi. Dogodek, ki ga mnogi pripisujejo sistemski korupciji, je sprožil val protestov po vsej državi. Študenti so se odločili, da ne bodo ostali tiho. Namesto tega so pogumno sedli na kolesa in se odpravili na dolgo in simbolno pot.
Pot skozi Evropo: Od Novega Sada do Strasbourga
Vsak dan so prevozili med 80 in 140 kilometrov, kar je zahtevalo izjemno fizično in psihično pripravljenost. Pot jih je vodila skozi Subotico, Budimpešto, Bratislavo, Dunaj, Linz, Salzburg, München, Augsburg, Ulm in Stuttgart. Na poti so se srečevali z ljudmi, ki so jih toplo sprejeli, jim nudili hrano, zatočišče in predvsem občutek, da njihovo sporočilo odmeva tudi izven meja Srbije.
Topel sprejem v Strasbourgu: Evropa prisluhne mladim
Po trinajstih dneh napornega potovanja so študenti 15. aprila prispeli v Strasbourg. Tam so jih pričakali z navdušenjem – na glavnem trgu so jih pozdravili z glasnim aplavzom in spodbudnimi besedami. Ta simboličen prihod v eno najpomembnejših evropskih prestolnic ni bil le konec njihove poti, temveč začetek novega poglavja boja za resnico in pravico.
Glasba kot podpora študentom: poseben nastop italijanskega pianista
Na poti v Strasbourg so študente podprli tudi številni posamezniki iz tujine – med njimi italijanski pianist Davide Martello, znan po svojih uličnih nastopih za mir in svobodo. Čeprav mu je Srbija zaradi birokratske napake prepovedala vstop za eno leto, se ni odpovedal podpori mladim. Študente je pričakal v avstrijskem Melku, kjer jim je zaigral pesem Bella Ciao, v Strasbourgu pa je pod zvezdami odmevala tudi čustvena izvedba pesmi Pukni zoro in Za milion godina. »Nisem poznal balkanske glasbe, zdaj jo odkrivam in sem navdušen,« je povedal Martello.
Sporočilo Evropi: Čas je za ukrepanje
Študenti so obiskali Evropski parlament in Svet Evrope, kjer so predstavili svojo pobudo in zahteve. Govorili so o razpadajočem stanju demokracije v Srbiji, o pomanjkanju svobode medijev, korupciji in nevarnem odmiku oblasti od evropskih vrednot. Njihov cilj je bil jasen: opozoriti na stanje doma in spodbuditi evropske institucije, da ukrepajo. Evropski poslanci so njihov nastop sprejeli z zanimanjem, a za zdaj ostajajo previdni.
Srbski študenti so s svojim dejanjem pokazali, da mladi niso pasivni opazovalci, temveč glasni zagovorniki pravičnosti in resnice. Njihova pot je navdih za vse nas: ko se zdi, da so institucije nemočne ali tihe, lahko kolo, pogum in skupnost postanejo najmočnejši politični simbol našega časa.