STANJE OKOLJA JE ODRAZ (NE)ODGOVORNEGA RAVNANJA VSAKEGA POSAMEZNIKA

Situacije, ko so odpadki lahkomiselno končali odvrženi v naravi, so že zdavnaj zgodovina, a se navkljub vse večji osveščenosti o pravilnem ravnanju z odpadki, občasno še vedno soočamo s t. i. črnimi odlagališči.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na območju občine Izola, kjer za izvajanje obvezne gospodarske javne službe zbiranja in odvoza odpadkov skrbi Javno podjetje Komunala Izola d. o. o., število novih črnih odlagališč iz leta v leto upada. K temu nedvomno prispeva predvsem odgovoren odnos uporabnikov do okolja kot tudi uporabniku prijazne in kakovostne storitve, ki jih zagotavlja izvajalec javne službe.

V letu 2020 je na območju občine Izole Komunala Izola evidentirala 22 črnih odlagališč, leto za tem je število upadlo na 13. Črna odlagališča, kot se označuje v naravnem okolju evidentirane lokacije z nedovoljeno odloženimi odpadki oz. odpadnim materialom, predstavljajo pereč problem. Pri tem ne gre le za estetski vidik okolja, ampak v primeru nevarnih odpadkov predvsem za negativen vpliv na okolje in nenazadnje zdravje ljudi.

Komunalni nadzornik vsakodnevno preverja stanje na terenu: pregleda individualne zabojnike, odlaganja na ekoloških otokih in evidentira morebitna črna odlagališča. Za vsako črno odlagališče se preda prijavo občinskemu inšpektoratu, ki v skladu s svojimi pooblastili poskuša izslediti povzročitelja in poda nadaljnja navodila glede sanacije obravnavane lokacije.

Zmanjšanju števila črnih odlagališč v izolski občini je prispevala tudi dejavnost Centra za predelavo gradbenih odpadkov (CPGO), ki ga je Komunala Izola vzpostavila leta 2012 na lokaciji zbirnega centra in je edini tovrstni center na območju Slovenske Istre. Poleg tega imajo uporabniki v Izoli na voljo več načinov, da lahko poskrbijo za pravilno oddajo odpadkov, kot npr.:

  • možnost brezplačnega naročila 5m3 zabojnika za odvoz kosovnih odpadkov (dvakrat letno) in zelenega reza (enkrat letno),
  • brezplačen odvoz manjših količin teh odpadkov z manjšim vozilom,
  • oddajo nevarnih odpadkov v sklopu akcije zbiranja nevarnih odpadkov s premično zbiralnico,
  • oddajo odrabljenih uporabnih predmetov v Center uporabnih predmetov (CUP) in
  • brezplačno oddajo komunalnih odpadkov na zbirnem centru.

Čisto in urejeno okolje ni samoumevno. Ključno orodje za dosego tega cilja pa je tesno in konstruktivno sodelovanje uporabnikov in izvajalca komunalnih storitev.