Stenice se sicer pojavljajo vsepovsod, kjer živijo ljudje, posebej v gosto naseljenih območjih. Posebej večja mesta se občasno srečujejo s porastom teh živali, ki imajo rade visoke temperature in bolje uspevajo v toplejših območjih in zgradbah.
V zadnjem obdobju o pojavu stenic poročajo iz večjih evropskih mest, težave imajo tudi v Reki, zato smo preverili, ali so morebiti zašle tudi k nam. A pri dveh obalnih upraviteljih večstanovanjskih stavb mirijo, da se v Slovenski Istri niso pojavile.
“V objektih, ki jih imamo v upravljanju, še nismo zaznali stenic in tudi nihče nas še ni obvestil, da bi jih opazil. Upamo da tako tudi ostane,” nam je povedal Stojan Fišer, direktor Upravljanja Piran.
Podobno pravijo v Dom Koper. “V objektih v našem upravljanju etažni lastniki še niso zabeležili stenic. Vsekakor naj tako tudi ostane,” nam je odgovorila tamkajšnja direktorica Urška Jurak.
Kot piše Nacionalni inštitut za javno zdravje, prisotnost stenic ne pomeni slabe higiene, saj se pojavljajo tudi v hotelih s petimi zvezdicami. Hrvaški Večernji list pa je objavil znake na katere je potrebno biti pozoren: vonj po starih umazanih oblačilih ali rji, srbeči ugrizi, krvavi madeži na posteljnini ali oblačilih, temno rjave pikice (izločki stenic), majhna “riževa zrnca” in rumenkaste lupine (njihova jajčeca), žive stenice (žuželke velike približno 1–7 milimetrov, rumenorjave, po hranjenju pa tudi rdeče ali temno rjave barve).
Posteljnih stenic se je težko znebiti, ker so lahko praktično povsod, piše NIJZ. Učinkovita je kombinacija fizikalnih (sesanje, sesanje s paro, pranje pri temperaturi višji od 60 stopinj C, sušenje v sušilcih) in kemičnih metod (dezinsekcija). Na koncu je namrče treba opraviti dezinsekcijo s kemičnimi sredstvi, ki naj jo izvede profesionalec in nato spremljamo stanje. Dezinsekcijo izvajajo različni izvajalci med drugim tudi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.