Število oddelkov, otrok, učencev ter dijakov, napotenih v karanteno, je po podatkih sledilnika za covid-19 upadlo. Manj karanten beležijo tudi v Srednji tehniški šoli Koper, Srednji ekonomsko-poslovni šoli Koper in Srednji šoli Izola.
Upad števila karanten na ministrstvu pripisujejo tudi novemu režimu odrejanja karanten na domu. Šolski oddelek se napoti v karanteno v primeru, da število okužb s koronavirusom v posameznem oddelku v obdobju 14 dni doseže oziroma preseže 30 odstotkov glede na vse učence v posameznem oddelku.
V Srednji tehniški šoli v Kopru trenutno nimajo nobenega oddelka v karanteni, saj imajo od 815 dijakov na šoli, 50 okuženih s koronavirusom in 15 okuženih učiteljev. »Organizacijsko je težko, saj zaradi primanjkljaja težko urediti vsa ustrezna nadomeščanja,« pojasnjuje Iztok Drožina, ravnatelj Srednje tehniške šole Koper.
Prav tako karanten ne beležijo na Srednjii ekonomsko-poslovni šoli v Kopru, saj je okuženih samo 17 dijakov in en učitelj. »Sedaj, ko je pouk v šoli, poteka delo normalno, kadrovskih težav zaenkrat ni. Samotestiranje pa je postalo rutina oz. nekaj, kar je samoumevnega. Imamo pa samo tri dijake, ki ne hodijo v šolo, ker se starši ne strinjajo s samotestiranjem in nošenjem maske,« pravi ravnateljica Breda Švara.
Ravnateljica Srednje šole Izola Adelija Perne pravi, da so se v zadnjih dveh letih delu na daljavo, ki ga povzročajo karantene, že prilagodili. »Gradivo za dijake imamo v spletnih učilnicah, šola je dobro opremljena z IKT tehnologijo, učitelji imajo lastne prenosne računalnike, z donatorji pomagamo pri nabavi IKT opreme tudi dijakom, če si le-te ne morejo kupiti. V poklicnih in strokovnih šolah je pri šolanju na daljavo največja težava usvajanje spretnosti in veščin poklica, ki se jih ni mogoče naučiti na daljavo. Trudimo se, da bi tudi sedanje generacije uspešno zaključile šolanje in bile pripravljene za poklic, kot nam je to uspevalo pred korona časi. Opažamo pa, da je med dijaki zaradi sedanjih razmer veliko brezvoljnosti in duševnih stisk mladih.« Samotestiranje dijakov in zaposlenih ne povzroča težav, saj večina meni, da so dodatni ukrepi boljši, kakor zaprtje šol in delo na daljavo v celoti, kar je je vidno, saj imajo trenutno okuženih 25 dijakov.
V vrtcih je trenutno (podatki iz 3. februarja 2022) po celi Sloveniji okuženih 410 otrok, v osnovnih šolah skupaj z osnovnimi šolami s prilagojenim programom 4698 otrok, v srednjih šolah in dijaških domovih 1352 učencev, v glasbenih šolah 245 in v zavodih 38 učencev. Skupno pa je okuženih 2450 učiteljev po celi Sloveniji.