Kajenje
Strokovnjaki poudarjajo, kako pomembno je razmisliti o prenehanju kajenja, ko se približujete štiridesetim.
Večina zapletov, povezanih s kajenjem, se lahko razvije že zelo zgodaj, zato ne čakajte do 60. leta. Po navedbah britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS) je škodljiva prav vsaka cigareta, ki jo pokadite. Kajenje ostaja eden glavnih vzrokov smrti po svetu.
Alkohol
Zmanjšanje vnosa alkohola je po mnenju strokovnjaka drugi ključni korak k boljšemu zdravju. Alkohol namreč povečuje tveganje za razvoj raka – zlasti pri ženskah – ter vpliva na srčno-žilni sistem in lahko povzroči atrijsko fibrilacijo. Več kot ena alkoholna pijača na dan je lahko nevarna za vaše zdravje.
Poleg resnih zdravstvenih težav lahko dolgotrajno pretirano pitje alkohola povzroči tudi družbene težave, kot so brezposelnost, ločitve in družinsko nasilje.
Uživanje nezdrave hrane
Začnite postopoma – popolna prepoved običajno ne deluje. Namesto da si nezdrave hrane povsem prepoveste, jo začnite nadomeščati z bolj zdravimi alternativami. Na primer, čips zamenjajte z oreščki, sladkarije s sadjem, sladke pijače z vodo ali nesladkanim čajem.
Pomaga tudi, če nezdrave prigrizke odstranite iz doma ali jih shranite na težje dostopno mesto. Poleg tega si vnaprej načrtujte obroke in prigrizke, saj boste tako manj verjetno posegli po nezdravih možnostih, ko boste lačni.
Pretiravanje s telesno vadbo
Morda presenetljivo, vendar strokovnjaki opozarjajo, da je lahko tudi preveč dobre stvari – kot so dolgotrajno tekaške aktivnosti ali ekstremni treningi – škodljivo za zdravje.
Močna obremenitev kolkov, kolen in stopal, zlasti z leti, povečuje tveganje za obrabo sklepov in potrebo po operacijah.
Priporoča se, da takšne aktivnosti omejimo in raje poiščemo alternativne, manj obremenjujoče oblike vadbe.