Svarilo zdravnika: Novi pandemiji velikih razsežnosti se ne bo moč izogniti

Britanski profesor in glavni vladni svetovalec za področje zdravstva Chris Whitty je posvaril pred prihodom nove pandemije, podobne tisti, ki jo je povzročil covid-19, v kateri je umrlo sedem milijonov ljudi po vsem svetu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ob koncu poletja in s prihodom hladnejšega vremena se je začela sezona gripe in drugih virusnih obolenj. Posledično se je povečalo tudi število obolelih za covid-om.

Britanski profesor Chris Whitty, glavni  vladni svetovalec za področje zdravstva,  je opozoril, da nas čaka še ena pandemija, tako velika kot tista, ki je po svetu pomorila sedem milijonov ljudi.

“Lahko pričakujemo, da se bo pandemija takšnega obsega še pojavljala. Neumno bi bilo misliti, da se asimptomatski prenos smrtonosnega virusa ne bo ponovil,” je dejal Whitty.

Njegova opozorila so posledica objave rezultatov javne preiskave o pandemiji covid-19 in odzivu zdravnika, ki je večkrat zajokal, ko so ga prosili, naj opiše razmere, v katerih so delali njegovi kolegi med krizo covid-19.

Na pohodu bolj nalezljiva različica koronavirusa

Zdravnik je čustveno opisal obdobje covida

“Bilo je, kot da bi se morali vsak dan odzvati na teroristični napad. Okuženi bolniki so padali z neba,” se je dr. Kevin Fong spominjal razmer na oddelku za intenzivno nego.

“Nekatere enote so bile tako prenatrpane, da je moralo osebje dati trupla v prozorne vreče za smeti, potem ko jim je zmanjkalo vreč za trupla. Nato so v isto posteljo položili še enega bolnika s covid-om,” je dejal Fong.

Pandemija covida

Iz izkušnje so se marsičesa naučili, a težava ni bilo le pomanjkanje bolniških postelj.

“Lahko kupite postelje in zgradite dodatne prostore, ampak temeljna omejitev sistema je pomanjkanje usposobljenih ljudi. Nikakor ne morete nekoga usposobiti v šestih tednih in ga pripraviti za delo na intenzivnem oddelku,” je dejal Whitty.

Veliko pomanjkanje zmogljivosti v intenzivni negi v Združenem kraljestvu je po njegovem mnenju “politična izbira”. Ob tem je po Whittyjevih besedah, ki jih povzema Guardian, ključno to, da se težav, ki jih poznamo že danes, ne more reševati, ko je pandemija že prisotna.

V izolaciji zaradi koronavirusa so se možgani najstnikov prehitro ‘postarali’