Tihi ubijalci: nevarnosti uživanja hrane iz plastičnih posod

Ko boste naslednjič naročili dostavo hrane, si naredite veliko uslugo in jo preložite na klasičen krožnik. Nova študija, objavljena v reviji Ecotoxicology and Environmental Safety, je pokazala, da lahko uživanje hrane iz plastičnih posod za dostavo hrane znatno poveča tveganje za kongestivno srčno popuščanje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Podatki, ki jih navajajo v študiji, razkrivajo, da je pogosta izpostavljenost plastiki pomembno povezana s povečanim tveganjem za kongestivno srčno popuščanje, saj spremeni biom črevesja, kar nato povzroči vnetje, ki poškoduje krvožilni sistem.

Po mnenju raziskovalcev lahko plastika vsebuje katero koli od približno 20.000 kemikalij, od katerih mnoge predstavljajo tveganje za zdravje. Čeprav njihovo delo ni natančno preučilo, katere kemikalije iz posode za hrano pridejo v samo hrano, so opazili povezavo med običajnimi plastičnimi spojinami in srčnimi boleznimi ter med črevesnim biomom in srčnimi boleznimi.

hrana iz plastičnih posod

Med testiranjem so v posode postavili vrelo vodo za eno, pet in 15 minut. Znano je namreč, da se kemikalije iz plastike sproščajo v veliko večjih količinah, ko je vsebina plastične posode vroča. Nedavno je neka študija pokazala, da lahko plastična posoda v mikrovalovni pečici sprosti kar 4,2 milijona delcev mikroplastike na kvadratni centimeter.

Raziskovalci so nato podganam dali piti vodo iz plastičnih posod in več mesecev analizirali črevesni biom in metabolite v njihovih iztrebkih.

hrana iz plastičnih posod

Raziskava je pokazala, da je uživanje takšne vode spremenilo mikrookolje v črevesju, vplivalo na sestavo črevesne mikrobiote in spremenilo metabolite črevesne mikrobiote, predvsem tiste, povezane z vnetjem in oksidativnim stresom, so zapisali raziskovalci v študiji.

Čeprav njihov prispevek ne navaja, kaj bi bilo najbolje storiti, da bi se izognili kontaminaciji hrane s kemikalijami iz plastike, je eden od logičnih zaključkov, ki se pojavlja, ta, da živila pustimo v plastičnih posodah čim krajši čas in se izogibamo kuhanju ali pogrevanju hrane v plastičnih posodah v mikrovalovni pečici. Tudi toplo hrano iz dostave, ki je v plastičnih posodah, čim prej prestavite na papirnati, stekleni ali keramični krožnik. Poleg tega bi bilo dobro plastični jedilni pribor zamenjati z lesenim ali kovinskim.

hrana iz plastičnih posod