V raziskavi, izvedeni med zaposlenimi v nemškem IT podjetju, so tisti, ki so imeli nedokončane naloge ob koncu tedna, pogosteje razmišljali o svojih delovnih težavah med vikendom v primerjavi z tistimi, ki so svoje naloge opravili pravočasno.
Raziskovalka Christine Syrek z Univerze v Trieru je zapisala, da njihovi rezultati kažejo, da “percepcija neizvedenih nalog spodbuja ponavljajoče misli zaposlenih, kar otežuje spanje med vikendom, še posebej, ko ni prisoten časovni pritisk”.
Tisti z nedokončanim delom so ugotovili, da so imeli večje težave s spanjem med vikendom.
Ponavljajoče misli
Ponavljajoče misli so lahko stalne skrbi o preteklih negativnih izkušnjah ali strah pred prihodnostjo. Zaposleni v omenjeni raziskavi so imeli težave z nespečnostjo, predvsem ob koncu tedna.
Pisanje seznama nalog
Psihologi svetujejo, da pred spanjem napišete seznam nalog, ki jih morate opraviti. To lahko pomaga, da hitreje zaspite in se znebite motečih misli.
Nedelje zvečer so lahko še posebej težavne, saj se po daljšem spanju težje prilagodite na običajni čas spanja. Naslednji dan vas namreč čakajo nova opravila in nedokončane naloge.
Kaj lahko storite, da preprečite, da vas te misli držijo budne?
Lahko poskusite šteti ovce, preberete knjigo, vadite čuječnost ali preprosto prižgete luč in napišete seznam nalog.
Kognitivno razbremenjenje
Ko se osredotočite na zapisovanje vseh nalog, ki vas skrbijo, prenesete misli na papir (ali telefon), kar zmanjša potrebo po razmišljanju o njih, ko poskušate zaspati. To je primer kognitivnega razbremenjenja, kjer z dejansko fizično aktivnostjo zmanjšate mentalno obremenitev.
Študije so pokazale, da to pomaga zmanjšati stres in olajša prehod v spanje. Tako se boste znebili občutka, da morate ves čas razmišljati o nalogah.
Seznam nalog pred spanjem
Pisanje seznama nalog pred spanjem je enostavna tehnika, ki zmanjša vašo zaskrbljenost in pripravi naloge v organiziran seznam. Namesto da bi se naloge neskončno vrtele po glavi, jih postavite v jasen in urejen seznam.
Natančnost seznamov
Raziskava, ki jo je izvedel profesor Michael Scullin, je pokazala, da so zaposleni, ki so sestavili seznam z več kot 10 nalogami, zaspali v povprečju 15 minut hitreje kot tisti, ki seznamov niso sestavljali. Tisti, ki so imeli krajše sezname, so zaspi šest minut hitreje.
Celovit seznam nalog
Čeprav se lahko sestavljanje celovitega seznama nalog zdi naporno, vam bo pomagalo bolje spati in se manj obremenjevati s tem, kar morate opraviti naslednji dan.
Pisanje seznama nalog tik pred spanjem vam ne bo olajšalo le spanja, ampak boste naslednji dan že imeli jasen načrt za vse, kar morate opraviti.