To so 4 najboljše vaje za zdravje vaših možganov

Raziskave so pokazale, da obstaja veliko načinov, kako lahko izboljšate svojo mentalno ostrino in pripomorete k zdravju možganov, ne glede na starost. Katere so torej najboljše vaje za zdravje možganov?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Izvajanje določenih vaj za možgane vam pomaga izboljšati spomin, koncentracijo in fokus, poleg tega pa lahko te vaje olajšajo vsakodnevne naloge ter ohranijo vaše možgane v dobri formi, ko se starate.

Študija iz leta 2022, objavljena v reviji Alzheimer’s & Dementia, je pokazala, da imajo starejši odrasli, ki ostajajo aktivni, višjo raven možganskih proteinov, ki izboljšujejo povezave med nevroni, kar izboljša spomin in krepi kognitivne sposobnosti.

Določena telesna vadba je vsekakor boljša kot nikakršna vadba, kar verjetno dobro veste – najpomembneje je, da začnete pravočasno.

Po splošnih priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije je priporočena količina in trajanje vadbe 50 minut, trikrat tedensko, kot pravi Stephen M. Rao, doktor znanosti in direktor Cleveland Clinic Schey Center for Cognitive Neuroimaging, navaja pa Real Simple. Vadba s približno 60 % do 70 % vašega maksimalnega napora pozitivno vpliva na možgane, še posebej na prefrontalni korteks, ki je odgovoren za kognicijo, kratkoročni spomin in izvršilno funkcijo.

Različne vrste vadbe vplivajo na različne možganske funkcije. Skoraj vsaka vadba prinaša določene koristi – že samo zmanjšanje stresa, ki ima lahko ob kroničnem stanju negativne učinke na možgane, je ena od pomembnih prednosti. Doslednost in rednost pa sta glavna dejavnika za ohranjanje ostrih in zdravih možganov.

Najboljše vaje za možgane

Vsaka vaja ni enaka in verjamemo, da si vsak želi najti vadbo, ki je dovolj privlačna, da jo redno izvaja, in ki je hkrati tudi zanimiva.

Na koncu se strokovnjaki strinjajo, da je najboljša vadba tista, ki jo boste dejansko izvajali in vzdrževali.

Kolesarjenje

Študije so pokazale, da intervalni trening na sobnem kolesu pozitivno vpliva na bolnike s Parkinsonovo boleznijo, prav tako pa pomaga tudi pri Alzheimerjevi bolezni.

Aerobne vaje

Redna aerobna vadba povečuje pretok krvi v možgane. Nova študija, objavljena v reviji Journal of Epidemiology and Community Health, je pokazala, da so odrasli, ki so v svoje dnevne rutine vključili le nekaj minut (6–7 minut) intenzivne aktivnosti, opazili izboljšanje spomina, načrtovalnih in organizacijskih veščin.

Hoja

Hoja je brezplačna in izjemno zdrava aktivnost, ki jo lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli. Študija iz leta 2018 je pokazala, da ima hoja več kot 4000 korakov na dan pozitivne učinke na spomin pri starejših osebah – zato začnite čim prej in hodite čim pogosteje!