Sol je mineral sestavljen iz natrijevega klorida, ki je nujen za vzdrževanje ravnotežja tekočin, prenos živčnih impulzov, premikanje mišic in absorpcijo hranil. Obroki z visoko vsebnostjo soli lahko povzročijo zadrževanje vode v telesu, kar lahko privede do otekline in morebiti povzroči edem – otekanje telesa. Edem se običajno opazi na gležnjih in rokah, vendar se lahko pojavi kjerkoli v telesu.
Vnos velike količine soli lahko poveča količino vode, ki jo telo zadržuje, kar vodi do večje količine krvi in možnega povečanja krvnega tlaka. Če se ne zdravi, lahko visok krvni tlak privede do različnih zdravstvenih težav, vključno s srčnim popuščanjem, možgansko kapjo ali boleznimi ledvic.
Če ne zaužijete dovolj vode, hkrati pa je vaša prehrana bogata s soljo, obstaja povečano tveganje za razvoj ledvičnih kamnov. Ti kamni nastajajo iz kalcija, oksalatov ali sečne kisline in, če dovolj zrastejo, lahko povzročijo bolečine. Nekatera raziskovanja nakazujejo povezanost med prekomernim vnosom soli in rakom želodca. Na Hrvaškem je rak želodca na drugem mestu, takoj za rakom pljuč. Kljub temu znanstveniki še vedno niso prepričani, kako natančno sol vpliva na povečanje tveganja za razvoj raka želodca.
Po Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) je priporočen dnevni vnos 5 gramov, medtem ko na Hrvaškem povprečno zaužijejo 11,6 gramov na dan. Če vam je diagnosticiran visok krvni tlak, edem ali težave z ledvicami, bi morali s svojim zdravnikom razpravljati o svoji specifični situaciji in količini soli, ki bi jo morali zaužiti.