TOMAŽ PEROVIČ: KOLUMNA, KI JE NE BOSTE PREBRALI

V Sloveniji je gostoval eden največjih mislecev sodobnega sveta, Francis Fukojama, ki v svoji novi knjigi razmišlja o liberalizmu, ki je zaznamoval razvoj naše družbe po letu 1945, in krizo, v kateri se je znašel. Določi ga kot “vladavino prava, sistem formalnih pravil, ki moč izvršne oblasti omejujejo, tudi če je bila ta izvršna oblast demokratično legitimirana na volitvah”. Liberalizem tako poudarja pravice posameznikov, da si prizadevajo za lastno obliko sreče brez poseganja oblasti. Sistem je takšen zaradi različnih razlogov, ki jih briljantno opiše in poveže v veliko krizo. Zapisal je tudi, da imamo danes »opravka predvsem z ogromno delovanja zgolj iz lastnega interesa. Vladajoči si želijo le še več moči ali pa še več bogastva in v osnovi jih vodi zgolj to.«

Deli novico s tvojimi prijatelji

Zakaj si recimo ena stranka želi referenduma, s katerim bi nagrajenim umetnikom z najvišjim priznanjem za umetniško ustvarjanje, kar jih pozna naša država, vzel predlagane dodatke k njihovi pokojnini?

Mimogrede, referendum nas bo stal toliko, kolikor bi znašali njihovi dodatki v vsaj naslednjih šestih letih, po eni razlagi, pa bi, tako in tako, tudi če zmagajo na referendumu, samo ponovno uveljavljali zakon iz 1974, ki tudi predvideva njihove pokojnine. Skratka, očitno ne gre za vsebinsko vprašanje, ki bo usodno vplivalo na razvoj naše družbe, ampak za nekaj drugega. Vsaka hierarhično delujoča organizacija potrebuje redne vaje. Gasilci, reševalci, vojaki, sistem civilne zaščite potrebujejo redne vaje, da preverijo, ali nihov sistem deluje ali pa ga je treba popraviti, če se slučajno zgodi kaj resnega in bodo svoje znanje morali uporabiti v resni situaciji. Ta referendum je točno to. Politična stranka pač potrebuje vaje (referendum) pred resnim dogodkom (volitvami).

Če plačujemo za vaje gasilcev, reševalcev, policajev in vojakov, zakaj potem ne bi plačevali še vajo politične stranke, pa čeprav je to nekaj milijonov eurov draga vaja. Čas pred referendumom ne služi več za izmenjavo argumentiranih trditev, ampak je bolj namenjen hranjenju ljudi z zadevami, za katere ni niti najmanj pomembno, če so resnične.

Fukojama, ki sem ga tukaj verjetno malo zlorabil, v intervjuju za MMC pove tudi, da če uporabljate družbena omrežja, vam je zagotovo znana situacija, da ima v primeru premišljene objave o resni temi, ta običajno zelo malo odziva, saj le malokdo upošteva take objave. Toda v trenutku, ko začnete nekoga napadati ali objavljati škandalozne zadeve, lahko naenkrat pritegnete veliko pozornosti oziroma jo usmerite nase. Mislim, da smo ustvarili tak svet.