TOMAŽ PEROVIČ: Nemogoče je mogoče

Skovanka Nemogoče je mogoče, se mi je vedno zdel izjemno dober slogan za prodajalne tehničnega blaga. Nisem si pa mislil, da jo bo mogoče uporabiti, ko govorimo o družbenih fenomenih, politikih in njihovih dejanjih.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Dve novici sta  že bili tovrstni. Ob prvih zapisih se mi je zdelo nemogoče, da je res. A se je izkazalo, da ima nekdo zares čas in se je ukvarjal z njima celo tako temeljito in verjetno časovno potratno, da sta bili zapisani v predlog zakona. Prva je bila, da si je nekdo zaželel obdavčiti domače živali in bi vsi, ki smo lastniki domačih živali, zanje državi plačevali 25 evrov na leto.

In druga, da bo postalo kaznivo dejanje, če bomo imeli ponoči osvetljeno svojo hišo. Recimo, grem zvečer v gledališče in pustim prižgano luč na zunanjem parkirišču in sem kaznovan. Zagotovo bodo uradniki, ki so pripravljali takšne osnutke zakonov še dodatno nagrajeni, saj ne verjamem, da so jim šefi dovolili med  delovnim časom pripravljati takšne, precej neumne zakone.

Vsake štiri leta lahko v ZDA v inaugaricijskih govorih novoizvoljenih predsednikov vidimo, kako je politika v bistvu enostavna. Slogani, s katerimi se zmaga na volitvah, so obljube, da bo naša država spet velika, varna in bogata, ampak to so predvidljive stvari in ne sodijo v rubriko Nemogoče je mogoče. Javni nastopi najbogatejšega Zemljana na inauguracijskih zabavah pa so nekaj drugega. Trump je vajenec. Kričanje, nenadzorovano skakanje po odru, oponašanje naci pozdrava pa so bili zares čudaški.

Kako spraviti v isti kontekst takšne nastope in dejstvo, da je njegovo podjetje eno izmed najbolj inovativnih, ki iz leta v leto premika meje vesoljske tehnologije. Poleg tega je najel skupino ljudi, da je v njegovem imenu igrala svetovno znane video igrice in je tako postal tudi najboljši igralec video igric na svetu. Prevara je prišla na dan, Musk jo je priznal, ampak se mu to ne zdi nič takega, da bi se moral komurkoli opravičevati.

Posledica teh dejstev je, da zares nikoli več ne moremo biti popolnoma prepričani, ali so še najbolj nore in bizarne novice izmišljene ali pa so morebiti vseeno resnične.