Nenavaden vremenski pojav, ki je podiral elektroenergetske vode in drevesa, je po doslej zbranih podatkih odkril ali poškodoval enajst streh. Na delu so gasilci vseh društev v občini, civilna zaščita ter delavci Cestnega podjetja Koper in Elektra Primorska.
Kot je za STA povedal poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk, natančne podatke glede povzročene škode še zbirajo, zagotovo pa je šest objektov močneje poškodovanih. “Gre za odtrgana ostrešja, v nekaterih primerih celo za betonski venec, kar je zelo redko,” je še dejal Curk.
Takoj po dogodku so aktivirali štiri občinska gasilska društva in občinski štab, velik je bil tudi odziv prostovoljcev, tako da so kljub hudemu nalivu lahko vsaj del ostrešij zaščitili s polivinilom.
Na srečo v dogodku ni bil nihče poškodovan, na občini pa danes že potekajo sestanki za zagotovitev dodatne intervencijske pomoči prizadetim, je povedal predstavnik civilne zaščite in dodal, da že dopoldne na ogledu in sestanku pričakujejo državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Rudija Medveda.
Pri posredovanjih se je danes z lestvijo priključilo še postojnsko gasilsko društvo, v naslednjih nekaj dneh pa bodo ob pomoči civilne zaščite potekale aktivnosti za vsaj delno zmanjšanje škode.
“V nekaj dneh ne moremo postaviti nove strehe, lahko pa vsaj nekoliko pomagamo ljudem,” je dejal Curk, ki je omenil, da je šlo za zelo ozko območje tornada. “Neverjetno je, da je na primer hiša s postavljenim gradbenim odrom ostala nepoškodovana, zraven pa je bila uničena streha sosednje hiše,” je dodal.
Prebivalci po njegovem tudi danes ugotavljajo škodo na svojih nepremičninah, ki pa je bila manjšega obsega, medtem ko bodo nekatere prizadete hiše vsaj začasno nevseljive, medtem ko bodo v drugih ljudje lahko začasno bivali vsaj v pritličnih prostorih.
Tudi župan Ilirske Bistrice Gregor Kovačič je za STA opisal posledice, ki jih je za seboj pustil za Slovenijo nenavaden vremenski pojav tornada. Po njegovih besedah je na petih hišah ostrešje v celoti odkrito, zato delajo na tem, da bi jih čim prej zaščitili vsaj toliko, da morebitna nova deževja ne bi povzročala dodatne škode.
Za prebivalce je bilo čez noč poskrbljeno, večina jih je lahko ostala doma, ena od občank pa je noč preživela pri sosednih, je dejal župan.
Agencija RS za okolje (Arso) je na postaji v Kosezah pri Ilirski Bistrici izmerila najmočnejši sunek vetra – 107 kilometrov na uro. Dežurni vremenoslovec Andrej Velkavrh je za N1 pojasnil, da nevihtna celica na radarski sliki sicer ni bila tako izrazita, torej je šlo za zelo kratek pojav. Velkavrh je še povedal, da gre pri trombi ali tornadu v principu za isto zadevo, tromba sicer nastane na vodi, ker sesa vodo.
🌪 Nekaj čez 20. uro se je nad Ilirsko Bistrico razvil tornado.
🌪 Vidi se razmeroma širok vrtinec znotraj katerega so prisotni tudi zelo močni, a majhni vrtinci, ki imajo premer le nekaj metrov.Zaradi omejitve dolžine je video skrajšan. Poslal nam ga je Klemen Bergoč.#tornado pic.twitter.com/JurpI9b5KV
— ARSO vreme (@meteoSI) August 1, 2023
Na širšem območju Notranjske in Primorske je bilo sicer zvečer in ponoči potrebnih še več drugih intervencij, o katerih poročajo iz Cerknega, Ajdovščine, Kanala in Tolmina.
Iz Postojne poročajo o dveh črpanjih meteorne vode, ki je zalila stanovanjski prostor in kletne prostore v večstanovanjskem bloku, medtem ko je v naselju Krvavi Potok v občini Hrpelje-Kozina voda poplavila skladiščne prostore in kuhinjo gostinskega lokala.
Tudi na Obali je bilo potrebnih nekaj posredovanj gasilcev zaradi neurja, na območju Kopra so jih našteli šest, na območju Izole pet, v Piranu pa enega.