Kot je pokazala analiza lastništva stanovanj v Slovenski Istri, ki so jo opravili novinarji portala Ostro, je približno tretjina stanovanj v novogradnjah bodisi naložbenih bodisi počitniških. Večina naložbenih je v lasti podjetij, pri čemer jih nekatera podjetja oddajajo v turistični najem, nekatera pa v dolgoročnega.
Eden od sogovornikov, 32-letni Koprčan, je novinarju Mateju Zwittru razložil, da ima sicer v redu službo in plačo, a s tem lahko računa, da bo na Obali kupil 40 kvadratov veliko stanovanje s kreditom na 30 let.
Cene rabljenih stanovanj v Kopru so se po podatkih geodetske uprave zgolj med letoma 2020 in 2022 zvišale za 54 odstotkov, navaja Ostro.
V Kopru je preiskava zajela 398 novozgrajenih stanovanj – lastniki imajo stalno prebivališče prijavljeno le v približno polovici. Dobra desetina je naložbenih stanovanj, 8 odstotkov pa je počitniških, pri čemer na portalu dodajajo, da je številka najverjetneje še višja, saj so v analizo vključili tiste lastnike, ki tam nimajo prijavljenega stalnega prebivališča.
V Ankaranu je bilo po podatkih Ostro od leta 2015 zgrajenih 19 novih stanovanj. Lastniki so prijavljeni v polovici teh primerov. V Izoli in Piranu pa lastniki prebivajo le v dobri tretjini prodanih tržnih stanovanj. Petina jih je naložbenih, med njimi prevladujejo stanovanja v lasti podjetij.
Kot še poroča portal, so kupci naložbenih stanovanj na Obali bolj redko lokalni prebivalci, stanovanja uporabljajo le občasno, za počitnice, sicer pa jih oddajajo turistom.
Podobno analizo so na Ostro izvedli tudi na primeru Ljubljane in Alpske regije.