Trg nepremičnin v Sloveniji v letu 2024: Slovensko primorje med najdražjimi

Na slovenskem nepremičninskem trgu je bilo v letu 2024 manj prodaj, a klub temu so cene rasle. Geodetska uprava RS (GURS) je v svojem letnem poročilu znova ugotovila, da gre že za tretje leto zapored, ko se ta vzorec ponavlja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V primerjavi z letom 2023 je bilo lani po Sloveniji prodanih 15 do 20 odstotkov manj stanovanj in 10 do 15 odstotkov manj stanovanjskih hiš. Še izrazitejši je bil padec na področju zazidljivih zemljišč, kjer je bila prodaja kar 20 odstotkov manjša kot leto prej. V primerjavi z letom 2021 pa se je število prodaj stanovanj in stanovanjskih hiš zmanjšalo za 35 do 40 odstotkov. Kljub temu pa so se cene večstanovanjskih stavb po Sloveniji zvišale za 10 odstotkov, cene stanovanjskih hiš za 9 odstotkov, cene gradbenih zemljišč pa kar za 17 odstotkov. Glavni razlog za manj transakcij je prav rast cen, ki omejuje dostopnost do nepremičnin širšemu krogu prebivalcev, zlasti mladim družinam.

claudio schwarz eMzxDTrnZvg unsplash

Slovensko primorje: Cene nepremičnin še naprej hitro rastejo

Med najbolj izstopajočimi regijami v lanskem letu je bilo Slovensko primorje. Območje, ki zajema Koper, Piran, Portorož, Izolo in Ankaran je zaradi bližine morja, klime in turistične privlačnosti že dolgo ena izmed najbolj cenjenih lokacij v državi. Temu primerno rastejo tudi cene. V letu 2024 je povprečna cena kvadratnega metra stanovanja v Slovenskem primorju dosegla 4.320 evrov, kar pomeni skoraj 12-odstotno rast v primerjavi z letom 2023. To pomeni, da so stanovanja na tem območju že skoraj dosegla cene ljubljanskih stanovanj, kjer je povprečna cena v letu 2024 presegla 4.500 evrov/m². V nekaterih delih, kot je Rudnik v Ljubljani, pa je bila povprečna cena kar 4.880 €/m². Rast cen ni prizanesla niti stanovanjskim hišam. Povprečna cena stanovanjske hiše s pripadajočim zemljiščem na Obali je lani znašala 308.000 evrov, kar pomeni dvig za 8.000 evrov v primerjavi z letom 2023. Kljub visokim cenam se zanimanje za nakup hiš ne zmanjšuje, prav nasprotno, najbolj kakovostne nepremičnine so pogosto razgrabljene že v nekaj tednih.

neprofitna stanovanja na Dolinski v Kopru prednostna lista

Povpraševanje ostaja visoko

Razlogi za visoke cene na območju Slovenskega primorja so različni; omejena količina prostora za gradnjo, varovana naravna območja, visoka turistična vrednost in življenjski standard, pa tudi interes kupcev iz tujine, ki v zadnjih letih ponovno narašča. Na GURS-u opozarjajo, da dokler bo povpraševanje višje od ponudbe, bodo cene ostale visoke in morda še zrasle.