Poslabšanje vremena, ki je konec prejšnjega tedna zajelo slovensko Istro, še vedno traja. ARSO je za danes izdal oranžno vremensko opozorilo. Kot so opozorili, se bodo do srede dneva ob nevihtah še pojavljali močni nalivi in sunki vetra.
Koprski prebivalci so danes iz svojih domov opazili trombo, ki se je oblikoval nedaleč od Kopra. Videoposnetek nam je poslala Ksenija Šušter:
A tudi Neurje.si je objavilo fotografiji. ‘‘Nimamo potrditve, ali je prišlo do dotika tal. Smo pa zasledili, da je malo zatem nad morjem nastala tudi vodna tromba, zato je mogoče šlo za isti pojav.” so zapisali ob fotografijah:
IstraMet pa je objavil novi posnetek današnje vodne trombe, ki se je ponovno formirala pri Vrsarju:
Najpogosteje ločimo dve glavni vrsti tromb:
Vodne trombe nastanejo nad vodno površino, kot so morje ali jezera. Gre za vrtinčaste zračne tokove, ki se spuščajo iz oblakov proti vodi. Videti so kot lijaki, ki se dotikajo vodne površine. Lahko so povezane z močnimi nevihtami (nevihtne vodne trombe) ali pa nastanejo v bolj mirnem vremenu brez izrazite nevihtne aktivnosti (nenevihtne vodne trombe). Čeprav so običajno manj nevarne kot tornadi na kopnem, lahko predstavljajo resno grožnjo za manjša plovila ter obalna območja.
Kopenske trombe, poznane tudi kot tornadi, pa nastanejo nad kopnim. Povezane so z močno nevihtno aktivnostjo, pogosto s superceličnimi nevihtami. Gre za izjemno močne zračne vrtince, ki se lahko razvijejo v uničujoče tornade s hitrostjo vetra tudi preko 300 kilometrov na uro. Zaradi svoje silovitosti lahko povzročijo obsežno materialno škodo, vključno z rušenjem zgradb, podiranjem dreves in električnih drogov. Njihovo moč ocenjujemo po Fujitini lestvici (od EF0 do EF5), ki temelji na obsegu povzročene škode.