Potem ko je Washington napovedal uvedbo drastičnih carin, so v četrtek strmo padle vse največje svetovne borze, pri čemer je samo Wall Street izničil približno 2400 milijard dolarjev tržne vrednosti podjetij iz indeksa S&P 500.
Trump: Dan osvoboditve
Po navedbah strokovnjakov bi to namreč lahko povzročilo stopnjevanje carinske vojne, motnje v dobavnih verigah in mednarodni trgovini, dvig inflacije in upočasnitev rasti največjih svetovnih gospodarstev, v nekaterih pa celo recesijo.
Azijske borze so bile v četrtek prve na udaru, saj je Trump napovedal drastične vzajemne carine na uvoz iz Kitajske, Japonske, Indije, Tajvana, Južne Koreje …
Uvoz iz Kitajske, ki je že zdaj podvržen 20-odstotni carini, bo v prihodnje podvržen dodatnim dajatvam v višini 34 odstotkov, uvoz iz Japonske 24 odstotkov, iz Indije 26 odstotkov, Južne Koreje 25 odstotkov …
Zaradi tega so se v četrtek tečaji delnic znižali na vseh azijskih borzah, najbolj na Japonskem, v Južni Koreji in Hongkongu.
EU je napovedala protiukrepe
Sledile so evropske borze, kjer so bili indeksi že od odprtja globoko v rdečem, ker je Trump napovedal dodatne 20-odstotne carine na uvoz iz Evropske unije, številni evropski voditelji pa so se maščevali z ostrim tonom in napovedali protiukrepe.
Londonski indeks FTSE se je ob koncu trgovanja znižal za 1,55 odstotka, na 8474 točk, frankfurtski DAX pa za 3,01 odstotka, na 21.717 točk, pariški CAC pa za 3,31 odstotka, na 7598 točk.
Na Wall Streetu največji padec po koronakrizi
In na koncu dneva je udaril Wall Street. Indeks Dow Jones je padel za 3,98 odstotka, na 40.545 točk, medtem ko je S&P 500 potonil za 4,84 odstotka, na 5396 točk, indeks Nasdaq pa za 5,97 odstotka, na 16.550 točk.
Za vse tri indekse je to največji dnevni padec po letu 2020, ko je na trgih zavladala panika zaradi koronske krize. Ta je včeraj izbrisal približno 2400 milijard dolarjev tržne vrednosti podjetij iz indeksa S&P 500.
Med največjimi poraženci so bile delnice številnih tehnoloških velikanov. Cena Appla je potonila za 9,2 odstotka, Amazona za 9, Nvidie za skoraj 8 odstotkov …
Kitajska in Evropska unija sta napovedali protiukrepe. Južna Koreja, Mehika, Indija in več drugih držav so sporočile, da se bodo za zdaj vzdržale in se poskušale pogajati.
“Na trgu je še vedno veliko več vprašanj kot odgovorov,” je dejal Steven DeSanctis, strateg pri Jefferies Financial Group.
Indeks strahu VIX se je močno povečal
In medtem ko so vsi najpomembnejši indeksi na Wall Streetu včeraj padli, se je zvišal le indeks ‘strahu’ VIX, ki se je prvič po avgustu prebil nad mejo 30 točk. To pomeni, da vlagatelji vse bolj zavarujejo svoje portfelje pred morebitnim nadaljnjim padcem tečajev delnic.
Trump je novinarjem v Beli hiši povedal, da se bo ameriško gospodarstvo “razcvetelo” zahvaljujoč minimalnim 10-odstotnim carinam, ki jih namerava uvesti na svetovni uvoz v upanju, da bo povečal zvezne prihodke in vrnil ameriško proizvodnjo domov.
“Mislim, da gre zelo dobro. To je bila operacija, kot ko je pacient operiran, in to je velik posel. Trgi bodo cveteli. Delnice bodo cvetele. Država bo cvetela,” je dejal Trump, ki je nakazal, da bi bil odprt za dogovor s trgovinskimi partnerji,” če mu nekdo ponudi nekaj fenomenalnega.”
Vse to je le še en primer, kako svet v resnici deluje. Kot se za velike spodobi. Do srede se je dobesedno iz te iste ovalne pisarne k nam širila ideologija globalnega trga. Vsi so morali odpreti meje ne glede na posledice za svoje gospodarstvo in prebivalstvo.
Vsi skupaj smo morali samo verjeti v igro svetovne trgovine. Prepričanje, ki so nam ga vsilili, je bilo skoraj religiozno. Razumel, ne razumel, a moral si verjeti. To je trajalo, dokler je ustrezalo tistim, ki so nam to vero prodajali. Zdaj jim ne ustreza več, tako da vera brez sledu izginila v sredo zvečer. Kot da je nikoli ni bilo.