Trump uvedel carine za vse evropske države

Nove trgovinske carine, ki jih uvajajo ZDA, bi lahko resno prizadele svetovno gospodarstvo. Evropa, Azija in druge regije že čutijo posledice, strokovnjaki pa opozarjajo na možnost recesije in trgovinske vojne.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Spremembe politike ZDA predstavljajo posebno grožnjo Evropi, ki se že zdaj sooča z ekonomskimi težavami. Predsednik Donald Trump je napovedal uvedbo 10-odstotne osnovne carine na uvoz, medtem ko bo za EU veljala 20-odstotna carina.

To bo še posebej prizadelo avtomobilsko industrijo, saj so bile za avtomobile in avtomobilske dele že prej uvedene 25-odstotne dajatve. Evropski proizvajalci se bodo morda soočili z manjšim povpraševanjem in bodo morali poiskati alternativne trge.

Antonio Fatas, makroekonomist na inštitutu INSEAD, je dejal: “Menim, da se ameriško in svetovno gospodarstvo približujeta slabšim rezultatom, večji negotovosti in morda globalni recesiji.”

Tudi Evropska centralna banka je zaskrbljena zaradi ukrepov. Njena predsednica Christine Lagarde je dejala: “Danes se moramo spopasti z zaprtostjo, razdrobljenostjo in negotovostjo.”

carine

Vpliv carin na Azijo

Azijsko gospodarstvo se je znašlo v še bolj ranljivem položaju. Kitajska se je soočila s 34-odstotno carino, kar jo je prisililo v iskanje novih trgov. Japonska in Južna Koreja sta kljub temu, da sta zaveznici ZDA, prejeli 24 in 25-odstotne carine.

Marcel Tiliant iz podjetja Capital Economics opozarja: “Povračilne ameriške carine bodo azijsko gospodarstvo prizadele bolj kot druga.” Japonski minister za trgovino je izrazil zaskrbljenost in poudaril, da bi lahko novi ukrepi kršili pravila Svetovne trgovinske organizacije.

S tem se ni strinjala niti Avstralija, ki je ukrepe ZDA označila za neprijazne, vendar je izključila možnost povračilnih ukrepov.

Globalne posledice

Rast cen bi lahko povzročila višjo inflacijo, kar bi otežilo delovanje centralnih bank. Olu Sonola iz bonitetne hiše Fitch Ratings meni, da “to ni sprememba samo za ameriško gospodarstvo, ampak tudi za svetovno gospodarstvo”.

Če carine ne bodo privedle do pričakovanega povečanja naložb v ameriško proizvodnjo, se bo Trump morda zatekel k drugim ukrepom, kot je manipulacija z valuto.

Freya Beamish iz družbe TS Lombard meni: „Še naprej bomo priča potencialno bolj tveganim načinom boja proti nadaljnji moči dolarja.“

To bi lahko ogrozilo položaj dolarja kot svetovne rezervne valute. Zaradi ekonomske negotovosti so vlagatelji pohiteli z varnimi sredstvi, kot so zlato, obveznice in japonski jen. Delniški trg se je odzval s padcem, kar je samo še povečalo strahove o bližajoči se svetovni recesiji.

carine

Druge novice iz sveta

Papež Frančišek: Potem ko je bil tik pred smrtjo, zdaj dobro okreva

Papež Frančišek: Potem ko je bil tik pred smrtjo, zdaj dobro okreva

Trump se želi kandidirati tretjič, čeprav to ameriška ustava prepoveduje

Trump se želi kandidirati tretjič, čeprav to ameriška ustava prepoveduje