Tudi župani si želijo višjih plač

Skupnost občin Slovenoke je vladi poslalo protestno pismo glede selektivnega razdeljevanja dodatkov, načrtujejo tudi protestne aktivnosti. Župane istrskih občin smo ob tem vprašali, kaj menijo o svojih plačah oziroma morebitnem višanju.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Povod za protestno pismo Skupnosti občin Slovenije (SOS) je bilo zagotovilo predsednik Vlade RS sodnicam in sodnikom, da bodo do reforme plačnega sistema v državi vsak mesec prejemali  dodatek v višini 600 eur bruto zaradi plačnih nesorazmerij.

“Skupnost občin Slovenije na problematiko plačnih nesorazmerij med javnimi uslužbenci in funkcionarji opozarja že vsaj 10 let. Znova in znova opozarjamo na izrazite anomalije med plačami najvišje uvrščenih javnih uslužbencev v lokalnih skupnostih (npr. direktorji občinskih uprav, direktorji javnih zavodov) v korelaciji s plačami županj in županov. Pri zadnjih štirih vladah smo aktivno iskali različne poti, ki bi lahko končno prinesle nujne spremembe tudi pri plačah funkcionarjev in funkcionark na lokalni ravni,” so ob tem zapisali v SOS, ki je pred koncem preteklega leta vlado ponovno pozval, da v času do izvedbe reforme plačne politike popravi plače funkcionarjev, saj so plačna nesorazmerja med prejemki funkcionarjev in javnih uslužbencev popolnoma nevzdržna.

Predsedujoči SOS, Vladimir Prebilič, pa je minuli teden na predsednika vlade Roberta Goloba naslovil protestno pismo, v katerem je izrazil ostro nasprotovanje glede selektivnega razdeljevanja dodatkov le določenim skupinam fukcionarjev. V imenu Skupnosti občin Slovenije je pozval vlado naj pokaže resnost in zavezo o začetku urejanja plačnega sistema ter vrednotenja dela vseh funkcionarjev in z dodatki začasno popravi plače tudi vsem ostalim funkcionarjem, torej tudi županjam in županom ter podžupanjam in podžupanom, na podoben način kot so popravili plače funkcionarjem sodne veje oblasti.

“Plače slovenskih županov vsekakor niso sorazmerne z odgovornostjo, ki jo prevzamemo z opravljanjem te funkcije. Hkrati pa višina županove plače omejuje tudi višino plač podžupanov, nadomestil za občinske svetnike, sejnin in drugih izplačil, ki so vezana na višino županove plače. Gre torej za zneske, ki občank in občanov ne spodbujajo k bolj aktivnem sodelovanju v lokalni samoupravi,” nam je na vprašanje o plačah funkcionarjev odgovoril koprski župan Aleš Bržan. V njegovem kabinetu so pojasnili še, da je župan pristojen odgovarjati le o plači županov.