Turistično uspešen april, še zlasti v Piranu

Letošnji april z največ turističnimi prenočitvami do zdaj.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po podatkih Statističnega urada RS, so nastanitveni obrati aprila poročali o nekaj več kot 490.000 prihodih turistov in 1,1 milijona njihovih prenočitvah, kar je v medletni primerjavi tega meseca največ do zdaj. Med občinami z največ prenočitvami so največjo medletno rast števila prenočitev zaznali v Kranjski Gori (53 %).

Domači turisti so prispevali 26 % vseh prenočitev v nastanitvenih obratih. Njihovih prihodov je bilo skoraj 111.000 (približno toliko kot aprila lani), prenočitev pa nekaj več kot 294.000 (za 3 % več). Največkrat so prenočili v občini Piran, kjer so ustvarili skoraj 47.000 prenočitev ali 16 % vseh njihovih prenočitev v aprilu, kar je bilo za 8 % več kot lani. V opazovanem mesecu so največ – skoraj četrtino – domačih prenočitev ustvarili tisti iz starostne skupine 65 let ali več, v povprečju so prenočili 4,8-krat.

Ljubljana, Piran in Bled

Prihodov tujih turistov je bilo nekaj več kot 379.000, kar je bilo za 31 % več kot lani, prenočitev pa skoraj 847.000 (74 % vseh) ali 30 % več kot v lanskem aprilu. Skoraj polovico prenočitev tujih gostov v aprilu je bilo ustvarjenih v treh občinah: prestolnici, Piranu in na Bledu. V Ljubljani jih je bilo za 28 % več kot lani, v Piranu za 48 % več in na Bledu za 31 % več. Med tujimi turisti so skupno največ prenočitev ustvarili tisti iz starostne skupine 35–44 let (17 %).

bled 5890874 1280

Med tujimi turisti največ gostov iz Italije – 22 % več kot lani

Podobno kot v lanskem aprilu so največ tujih prenočitev, skoraj 120.000 ali 14 % vseh tujih, prispevali gosti iz Italije. Največkrat so prenočili v Ljubljani, v njej so ustvarili 28 % vseh svojih prenočitev v opazovanem mesecu, v povprečju pa so v prestolnici prenočili 1,8-krat. Druga in tretja najpogostejša izbira sta bili občini Piran in Bled.

Na drugem mestu so bili s 105.000 prenočitvami (12 % vseh tujih prenočitev) gosti iz Nemčije, ki so največkrat prenočili v občinah Ljubljana in Piran (v vsaki po 18 %).

Gosti iz Avstrije, ki so z 92.000 prenočitvami ustvarili 11 % vseh tujih prenočitev, pa so največkrat prenočili v Piranu (31 % vseh njihovih prenočitev). Povprečna doba njihovega bivanja tam je znašala 3,0 prenočitve.

Sledili so gosti iz Madžarske, Hrvaške in Srbije.

V primerjavi z lanskim aprilom smo med vsemi omenjenimi državami zaznali rast števila prenočitev – skoraj enkrat več je bilo prenočitev gostov iz Madžarske (za 96 % več), pri turistih iz Nemčije se je to število povečalo za 46 %, iz Avstrije za 42 %, iz Italije za 22 %, iz Srbije za 12 % in iz Hrvaške za 8 %.

V zdraviliških občinah več domačih kot tujih gostov

Skupno število prenočitev je bilo v aprilu enakomerno porazdeljeno med gorskimi in zdraviliškimi občinami ter Ljubljano (v vsaki po 21 % prenočitev), sledile pa so obmorske občine s petino vseh prenočitev. Domači turisti so največkrat prenočili v zdraviliških občinah (44 % vseh njihovih prenočitev), kjer so ustvarili več prenočitev kot tuji turisti, slednji pa so največkrat prenočili v prestolnici (27 % vseh njihovih prenočitev).

V primerjavi z lanskim aprilom je bilo v vseh vrstah občin več turističnih prenočitev. Največjo rast so zaznali v gorskih občinah (za 37 % več), sledila je Ljubljana (za 26 % več), njej pa obmorske občine (za 22 % več).

V zasebnih sobah, apartmajih in hišah za 31 % več prenočitev

Domači in tuji turisti so največ prenočitev ustvarili v hotelih (skoraj 603.000 oz. 53 % vseh), sledile so zasebne sobe, apartmaji in hiše (21 %) ter kampi (9 %).

V hotelih se je število prenočitev medletno povečalo za 20 %, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah za 31 %, v kampih pa za 29 %.

V prvih štirih mesecih za 4 % več prenočitev kot v istem obdobju lani

V letošnjih prvih štirih mesecih je bilo skupno skoraj 1,4 milijona prihodov (za 6 % več kot v istem obdobju lani) in skoraj 3,5 milijona prenočitev turistov (za 4 % več). Tuji turisti so ustvarili 65 % vseh prenočitev – največ gosti iz Italije, sledili so turisti iz Hrvaške in Avstrije.

Domači turisti so ustvarili 1,2 milijona prenočitev, kar je bilo za 1 % manj kot v istem obdobju lani, tuji pa skoraj 2,3 milijona prenočitev ali za 7 % več.

Zanimivost: Med velikonočnimi prazniki največ prihodov domačih turistov ob morju in v zdraviliških občinah

Po podatkih eksperimentalne statistike Dnevni turistični utrip Slovenije je bilo med velikonočnimi prazniki (tj. med 19. in 21. aprilom) največ prihodov domačih turistov v nastanitvenih obratih ob morju – in sicer v občini Piran (13 % vseh prihodov domačih turistov v tem obdobju). Sledila je zdraviliška občina Brežice (8 %), njej pa Izola (7 %) ter občine Podčetrtek, Moravske Toplice in Ankaran (po 6 % v vsaki).

Ankaran komunalni