Pred dnevi so v ugledni medicinski reviji Jama objavili članek, v katerem so primerjali odgovore zdravnikov in umetne inteligence. Skupina strokovnjakov je naključno izbrala skoraj dvesto vprašanj pacientov, na katera so na forumu odgovarjali preverjeni zdravniki. Nato so ista vprašanja zastavili digitalnemu pripomočku chatGPT, ki je odgovarjal s pomočjo umetne inteligence. Skupina zdravstvenih strokovnjakov je pregledala in ocenila vse odgovore, pri čemer niso vedeli, kdo jih je spisal. Rezultati so bili presenetljivi, celo osupljivi. Odgovori umetne inteligence so bili v povprečju ocenjeni kot bolj strokovni in z bistveno več empatije. ChatGPT naj bi v štirih primerih od petih odgovoril dobro ali zelo dobro, zdravniki le v enem. Empatičen ali zelo empatičen je bil skoraj vsak drugi odgovor chatGPT, le vsak dvajseti pri zdravnikih.
Ob vsej kritičnosti do študije, ki je vprašanja črpala s sproščenih družbenih omrežij, je vseeno potrebno izpostaviti vsaj enega izmed vseh navedenih vzrokov slabšega rezultata zdravnikov. Ob pomanjkanju časa morajo zdravniki vsakodnevno obdelati eksponentno naraščajoče število podatkov in nenazadnje tudi pacientov.
Umetna inteligenca resnično lahko ponuja neslutene možnosti pri zbiranju in analizi podatkov bolnikov, avtomatizaciji izvidov preiskav in pregledov, njen razvoj posega v sočutno komunikacijo. Lahko je v veliko pomoč strokovnjakom. Ob tem pa je potrebno izpostaviti tveganja napačnih diagnoz, razkritja osebnih podatkov in povečevanja družbene ter zdravstvene neenakosti. Tako je prav pozornost zdravnikov preprečila usoden zaplet, ko je pulzni oksimeter, ki deluje s pomočjo umetne inteligence, pri temnopoltih uporabnikih zaznaval zadostno količino kisika v krvi, čeprav je bila ta prenizka. Če meritev ne bi preverili tudi zdravniki, bi hipoksija pri teh osebah ostala nezdravljena.
Skratka, umetna inteligenca je tu. Zakonska ureditev in sistemska regulacija je nujna in potrebna.
Tudi sem sem poskusil chatGPT in ga povprašal o aktualnih problemih našega zdravstvenega sistema v zadnjih dveh tednih. Izpostavil je cepiva proti COVID-19, upad bolnikov s COVID-19 v bolnišnicah, finančne težave, razvoj novih terapij in digitalizacijo. Čakalnih dob ni omenil …
Naj sklenem: »Preden začnemo delati na umetni inteligenci, zakaj ne naredimo nekaj glede naravne neumnosti?« (Steve Polyak)
Dorjan Marušič