Mesto Kočani v Severni Makedoniji, ki ga je prizadel grozljiv požar, v katerem je umrlo 59 ljudi, 155 jih je bilo ranjenih, je pretresla nova tragedija. Voznik reševalnega vozila, ki je celo noč prevažal poškodovane v smrtonosnem požaru v nočnem klubu, je umrl danes zjutraj. Sodelavci in zaposleni v Splošni bolnišnici Kočani se zjutraj po včerajšnjem šoku poslavljajo od Ileja Gočevskega, piše Metropola.mk.
Dolgoletni voznik reševalnega vozila v Kočanih, ki je umrl, potem ko je po dramatičnem dnevu odšel domov, da bi legel k počitku, je zaspal in se ni več zbudil.
Uradnih informacij o vzrokih smrti ni.
Tragedija vzela 59 življenj
Po trenutnih podatkih je smrtonosen požar, ki je izbruhnil v noči s sobote na nedeljo terjal 59 življenj, med umrlimi je bilo tudi 6 članov skupine, ki je nastopala na odru, ter znani makedonski nogometaš Andrej Lazarov, ki je skušal pomagati drugim. Umrl je tudi policist, ki je v klubu preverjal morebitno preprodajanje mamil.
Pomoč pri zdravljenju poškodovanih so ponudile tudi sosednje države. Po besedah direktorja makedonskega sklada za zdravstveno zavarovanje Saše Klekovskega, so 44 poškodovanih že prepeljali na zdravljenje v tujino.
Grčija bo sprejela 18 poškodovanih, 14 se jih zdravi v Bolgariji, 12 naj bi jih danes prepeljali v Srbijo. V hrvaške bolnišnice naj bi sprejeli štiri poškodovane, dva pa v madžarske. Žrtve požara bodo zdravili tudi v Romuniji in Turčiji. Pripravljenost sprejeti najmanj štiri poškodovane je izrazila tudi Slovenija.
Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da Severni Makedoniji zagotovi pomoč v obliki prevoza poškodovanih in zdravljenja do štirih pacientov s hudimi opeklinami. Severna Makedonija je za pomoč zaprosila prek mehanizma EU na področju civilne zaščite. Ob prevozu pacientov po tragični nesreči v Slovenijo bo pomagala Slovenska vojska, zdravstveno ekipo za spremstvo pri prevozu bo zagotovilo ministrstvo za zdravje, ki bo koordiniralo tudi zdravstveno oskrbo v javnih zdravstvenih zavodih.
Klub s ponarejeno licenco
Preiskava tragedije še vedno poteka, po prvih podatkih pa naj bi požar povzročila pirotehnična sredstva, ki so bila namenjena svetlobnim učinkom med nastopom glasbene skupine. Posnetki na družbenih omrežjih kažejo, kako se iskre širijo do stropa, ki je v trenutku zagorel, požar pa se je nato bliskovito razširil.
Klub je deloval s ponarejeno licenco, bil pa je tudi prenapolnjen. Prodanih je bilo 250 vstopnic, v njem pa je bilo 500 ljudi, je razkril notranji minister Panče Toškovski. Makedonski premier Hristijan Mickoski je izjavil, da je lažno licenco izdalo gospodarsko ministrstvo, podpisala pa jo je takratna državna sekretarka Razmena Čeki Đurović.
Za 8 od 11 ljudi je tožilstvo zaprosilo za odreditev pripora, trije med njimi pa so hudo poškodovani v bolnišnicah. Nekaj osumljenih je umrlo v požaru. Med osumljenimi naj bi bili lastnik kluba, organizator koncerta, člani skupine, ki je imela koncert, in osebe, odgovorne za varnost.
This is how fire breaks out in Kočani’s night show
Firecracker spark caught by old roof ……#Macedonia #Kocani#Kochani pic.twitter.com/y8WWc17yFj
— Daddy X (@Daddy_TwiXter) March 16, 2025
Seznam varnostnih pomanjkljivosti v nočnem klubu Pulse v Kočanih je po navedbah tožilstva zelo dolg. Med drugim v njem ni bilo dovolj gasilnih aparatov in detektorjev dima, klub tudi ni imel dveh zasilnih izhodov, pred njim pa ni bilo dostopa za reševalna vozila. Lokal naj tudi ne bi imel dovoljenja za uporabo pirotehničnih sredstev.
Uvedli so tudi izredni inšpekcijski nadzor, v prihodnjih dneh bodo pregledali vse diskoteke, klube in gostinske lokale po državi.