Uporaba telefonov v šolah

Slovenske šole so po trenutni ureditvi same pristojne za uvedbo morebitnih omejitev uporabe mobilnih telefonov. Pretirana uporaba med otroki vpliva na duševno zdravje in učno uspešnost, česar se zavedajo tudi v istrskih osnovnih šolah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Enotne politike glede uporabe mobilnih telefonov v šolah, kot jo poznajo v nekaterih državah Evropske unije, v Slo – veniji ni, jo pa na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje načrtujejo. Za STA so pojasnili, da na tem področju načr – tujejo sistemske spremembe, podrobnosti pa zaenkrat niso razkrili.

UVAJAJO SE OMEJITVE

Medtem številne šole po Evropi uvajajo omejitve uporabe mobilnih telefonov, nekatere med njimi tudi popolno pre – poved uporabe. V Sloveniji je ta problematika prepušče – na posameznim šolam, ki področje tako urejajo s pravili šolskega reda, hišnim redom in vzgojnimi načrti. Maja Cetin, ravnateljica izolske osnovne šole Livade, nam je pojasnila, da imajo vse v zvezi z uporabo mobilnih te – lefonov zapisano v Pravilih šolskega reda. »Dokument je javno objavljen in se ga na šoli držimo. Z njim so seznanje – ni vsi zaposleni, učenci in starši,« je povedala. V šolskem redu tako preberemo, da je med poukom in drugimi organiziranimi dejavnostmi dela kakršnako – li uporaba mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav prepovedana. V primeru, da učenec v šolo prine – se mobilni telefon oziroma drugo elektronsko napravo, zanjo v celoti odgovarja, šola pa razume, da ga ima uče – nec v šoli z vednostjo staršev.

UČITELJ LAHKO TELEFON VZAME

Če učenec mobilni telefon upo – rablja in tako ovira šolsko delo (to velja tudi na dnevih dejavno – sti, športnih dnevih, ekskurzijah …), mu ga učitelj začasno odvza – me. Učenec mobilni telefon, ki ga je brez dovoljenja uporabljal med poukom izklopi in ga izroči učitelju. Učitelj preda mobilni te – lefon ravnatelju, kjer telefon lah – ko prevzamejo učenčevi starši. Strogo je prepovedana uporaba mobitelov z namenom fotografi – ranja ali snemanja v šoli oziroma v šolskem prostoru med vzgojni – mi izobraževalnimi dejavnostmi razen v primeru učiteljevega pri – voljenja. Šola pa za poškodova – ne, izgubljene ali odtujene mobil – ne telefone in druge elektronske naprave ne odgovarja. Podobno je zapisano v Pravilih šolskega reda na drugi izolski osnovni šoli Vojke Šmuc. Tam je uporaba mobilnih telefonov prepovedana tudi med odmori, po končanem pouku na dvori – šču in pri zelenih vhodnih vratih »Pravila dam otrokom prebrati in se o tem pomenimo,« nam je o tem povedal ravnatelj Anton Baloh in dodal, da sicer s telefoni v šoli načeloma ni težav. »Ko gredo iz šole, takoj sklonijo glavo in začnejo brskati po telefonu,« še pripoveduje ravnatelj. Po njegovem mnenju otroci do petega razreda lahko po potrebi s starši komunicirajo prek zaposlenih v šoli, nato pa lahko imajo telefon, a pod nadzorom staršev.

RAZLIČNE PRAKSE

Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev, ki vključuje osnovne in glasbene šole, je za STA pojasnila, da imajo sicer šole v Sloveniji glede uporabe mobilnih telefonov različne prakse. Večina šol po njenih besedah omogoča rabo elektronskih naprav v šoli za šolsko rabo, a na različne načine. Nekatere šole uporabo popolnoma prepovedujejo, ponekod morajo učenci naprave ob prihodu oddati na za to predvideno mesto, nekatere šole dovoljujejo naprave v torbah, če ne motijo pouka, ponekod je dovoljena uporaba naprav pod nadzorom. “Če je šola prostor učenja in če učenci ne dobijo lekcije o pametni rabi elektronske naprave doma, je dobro, da se tega naučijo v šoli,” je dejala Miheličeva. V nasprotnem primeru učencem po njenem mnenju sporočamo, da je ta naprava le igrača. Če pa je eden od virov učenja tudi splet, pa je smiselno, da se učenec tega nauči na svoji napravi, meni. Podoben pristop je tudi v srednjih šolah. Predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Nives Poč – kar je za STA pojasnila, da se večina srednjih šol v šolskih pravilih odloči za omejitve, ker se sicer dijaki igrajo, gledajo po telefonu, snemajo in ne sledijo pouku.

telefon v šoli otroci uporabljajo telefon

JE POPOLNA PREPOVED SMISELNA?

Popolna prepoved uporabe telefonov v šo – lah po njenem mnenju ni smiselna, saj lahko telefon uporabljajo tudi za potrebe pouka, bistveno pa se ji zdi, da se mlade nauči, kaj je primerno. “Temu vzgojnemu momentu bi dala večji pomen,” je poudarila. V šolah po njenih besedah tudi ne bodo mogli mimo umetne inteligence, zato se ji zdi bolj smiselno, da se dijaki naučijo, kako naj se telefon uporablja za pravo stvar. V Pravilniku šolskega reda Gimnazije Koper je denimo navedeno, da v času pouka in drugih šolskih dejavnosti dijakom ni dovoljena uporaba naprav za povezovanje s podat – kovnim in telekomunikacijskim omrežjem. Naprave morajo biti tam med poukom izklopljene, razen če učitelj dovoli uporabo. Je pa uporaba za povezovanje s podatkovnim in telekomunikacijskim omrežjem dovoljena med odmorom. Prepovedana pa je uporaba naprav, ki omogočajo kakršnokoli avdio in vi – deo snemanje šolskih prostorov in ljudi. “Seveda je najlažje prepovedati uporabo, ampak tisto, kar je prepovedano, je najslajše. Nagibam se k temu, da bi dijake naučili, kaj je smiselno in kaj ne in da bi telefone tudi upo – rabili pri pouku, ko je to smiselno,” je pojasnila Počkarjeva. Sama ne vidi možnosti za uredi – tev tega področja na sistemski ravni, ampak lahko to naredi vsak učitelj pri svojem pred – metu. “Učitelj, ki ima več avtoritete, s telefoni nima težav,” še pravi.

DUŠEVNO ZDRAVJE, SOCIALIZACIJA, SPLETNO NASILJE

Po Evropi številne šole sicer uvajajo prepovedi ali omejitve uporabe mobilnih telefonov zaradi rastočih bojazni glede njihovega vpliva na duševno zdravje mladih in socializacijo ter spletnega nasilja. Poenotenih predpisov na ravni EU ni, je pa julija predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen opozorila na problematiko in obljubila, da bo ukrepala.