Če ste pričakovali, da bomo v tokratnih urbanih mitih govorili o nečem, kar je povezano s prazniki, decembrom, prihodom dobrih mož itd. ste se krepko zmotili. O tem bodo že dovolj govorili drugi. Rada zavijam tja, kamor ne pričakujete, izven okvirjev. Res pa je, da bom v nadaljevanju govorila o fešti. Pa ne o decembrski, ampak tisti, ki ženske obišče enkrat na mesec in nam vsakokrat vsaj malo zamaja tla pod nogami (pa tudi tistim, ki so okrog nas). Primorci ji rečemo fešta, za nekatere je to teta s Krvavca, mlada dekleta jo okrajšano poimenujejo menstra… Menstruacija je nekaj, kar v današnjem času ne spada več v kategorijo tabu tem. In prav je tako. Kaj sploh je mesečno perilo? Menstruacija je normalen fiziološki pojav, ki se pojavi pri vsaki ženski, ko vstopi v rodno dobo. Pri nekaterih deklicah se pojavi prej, pri nekaterih kasneje. Menstrualni ciklus traja od 1. dneva menstruacije do 1. dneva naslednje menstruacije. Prva menstruacija se v povprečju pojavi med 11. in 17. letom, lahko pa tudi v poznejših letih. Ponavlja se iz meseca v mesec, dokler ženska ne doseže menopavze. Dolžina in dinamika cikla pri nobeni ženski nista enaki, menstruacija se lahko pojavi vsakih 21 do 35 dni in traja od 2 do 7 dni.
-
Med menstruacijo ne smemo telovaditi. Ne drži. Vadba med menstruacijo je varna in lahko celo pomaga zmanjšati bolečine, kot so menstrualni krči, ter izboljša počutje. Intenzivnost pa je odvisna od počutja posameznice. To velja tudi za plavanje, s predpostavko, da ženske med vadbo uporabljajo menstrualno skodelico ali tampon. Voda med plavanjem začasno zmanjšuje pretok krvi. Naše none so pravile tudi, da se med menstruacijo naj celo ne bi smele tuširati in si umivati las.
-
Ženske, ki živijo ali delajo skupaj, imajo menstruacijo v enakem obdobju meseca. Ne drži. Ideja o “sinhronizaciji ciklov” je priljubljena, a znanost je ni potrdila. Razlike v ciklih so preveč kompleksne, da bi se trajno uskladile.
-
Če imaš menstruacijo, ne moreš zanositi. Ne drži. Čeprav je manj verjetno, je možno zanositi med menstruacijo, še posebej pri krajših ciklih ali če pride do zgodnje ovulacije.
-
Menstrualni cikel vedno traja 28 dni. Ne drži. Povprečen menstrualni cikel traja 21–35 dni, kar je povsem normalno. Trajanje se lahko razlikuje tudi zaradi stresa, prehrane ali drugih dejavnikov.
-
PMS (predmenstrualni sindrom) imajo vse ženske in vpliva samo na njihovo razpoloženje. Ne drži. PMS lahko vključuje širok spekter simptomov, kot so:
– fizični: napetost v prsih, napihnjenost, glavoboli, utrujenost, bolečine v sklepih ali mišicah;
– čustveni: razdražljivost, žalost, anksioznost, nihanje razpoloženja,
– vedenjski: težave s koncentracijo, nespečnost ali povečana želja po določenih živilih.
Vse ženske ne doživijo PMS-ja. Približno 20–40 % žensk ima zmerne simptome, 3–8 % pa hudo obliko, ki jo imenujemo tudi predmenstrualna disforična motnja (PMDD). Obstaja več načinov za obvladovanje simptomov PMS-ja, in sicer zdrav življenjski slog (uravnotežena prehrana, vadba, dovolj spanja), zdravila za lajšanje bolečin ali hormonske terapije, če so simptomi hudi. K olajšanju simptomov PMS-ja pripomorejo tudi različne tehnike sproščanja in obvladovanja stresa.