30. januarja 2025 je ministrstvo za naravne vire in prostor kot drugostopenjski organ ugodilo pritožbi socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu in odpravilo inšpekcijski nadzor, so sporočili z ministrstva.
“S tem je inšpekcijski postopek zoper stanovanjsko skupnost zaključen, uporabniki – stanovalci pa brez strahu, da jih bo država deložirala in potisnila nazaj v ustanovo,” je odločitev pozdravil minister Simon Maljevac.
Kot smo poročali, je inšpektorat za naravne vire in prostor sredi decembra izdal odločbo o prenehanju uporabe stanovanjske stavbe v Solkanu. Po besedah inšpektorja je ocenil, da takšna raba ni skladna z namensko rabo enostanovanjske stavbe. Gradbeno dovoljenje namreč stavbo določa kot enostanovanjski objekt, zavod pa da jo uporablja za namen stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine, ker predstavlja spremembo namembnosti objekta.
V Solkanu v okviru stanovanjske skupine prebiva šest oseb z oviranostmi. Če vodstvo zavoda odločbe ne bi izvršilo, bi šest stanovalcev deložirali.
Enako odločbo je inšpektorat izdal še za stanovanjsko skupnost v občini Renče – Vogrsko, in sicer v naselju Žigoni. Stanovanjski skupnosti zavoda Dom na Krasu je inšpektor odredil zaprtje, ki bi pomenilo vrnitev stanovalcev v institucionalno varstvo.
Stanovanjske skupnosti ponujajo priložnost za normalno življenje
Kot je poudaril minister Maljevac, namen uporabnosti objektov “ne sme in ne more biti nič drugega kot stanovanje, ki omogoča normalno bivanje v skupnosti”. Ob tem je izrazil nestrinjanje s pobudami civilnih iniciativ, ki nasprotujejo umeščanju stanovanjskih skupnosti v lokalno okolje.
“Samo zato, ker pri nekaterih opravilih potrebujejo strokovno pomoč, to ne pomeni, da uporabniki storitev niso vredni življenja v skupnosti. Stanovanjske skupnosti kot osnovno izhodišče deinstitucionalizacije ponujajo priložnosti za normalno življenje in dostop do strokovne pomoči, ko je ta potrebna,” je danes dejal minister Maljevac.
Uporabniki socialnovarstvenih storitev ne morejo in ne smejo biti talci niti zapletenih birokratskih postopkov niti političnih preigravanj, je še dodal.
Deinstitucionalizacija je eden od ciljev ministrstva za solidarno prihodnost. V ta namen so pripravili krovno strategijo za deinstitucionalizacijo, trenutno pa je v pripravi podroben akcijski načrt za njeno udejanjenje.
“Dom na Krasu v postopku igra ključno vlogo, saj služi kot pilotna zasnova za implementacijo uspešnih praks v sistemski ureditvi,” so še sporočili z ministrstva.