V afriškem rudniku so odkrili sedmi največji diamant na svetu

Tehta več kot 1000 karatov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Bocvana, ki jo je nekoč diamantna mrzlica postavila na svetovni prestol glede stopnje rasti BDP, je na svoj račun dodala še enega velikana med dragulji. Odkrili so ga Kanadčani, ki veliko vlagajo v rudarstvo in uporabljajo način rudarjenja, kjer je dragoceni kamni ne drobijo.

 

Kanadsko rudarsko podjetje Lucara Diamond je prejšnji teden sporočilo, da je v svojem rudniku v Bocvani odkrilo sedmi največji diamant, kdaj koli najden na svetu.

 

Novoodkriti velikan med naravnimi surovimi dragulji meri 8,22 x 4,28 x 3,42 centimetra, zato bi se z lahkoto prilegal v klasično škatlico za vžigalice ali preprosto v dlan, kot je vidno na fotografiji tega članka.

 

Redek ne samo po velikosti, ampak tudi po čistosti

Teža diamanta presega tisoč karatov (en karat je 0,2 grama in je enota, v kateri se tehtajo zlato in dragi kamni). Takšnih kosov je bilo v zgodovini najdenih le sedem – vključno s tem je šest odkritih prav v Bocvani, pet od teh celo neposredno v istem rudniku.

 

Zadnji član elitnega kluba, najden v rudniku diamantov Karowe, tehta natančno 1080,1 karata in so ga strokovnjaki razvrstili v tip IIA, ki so beli, pogosto celo čisti dragulji. V njih ni niti sledi dušika ali bora. Takšnih je le odstotek do dva in so med najbolj iskanimi na trgu.

 

Morda bi bilo več rekorderjev, vendar …

Strokovnjaki verjamejo, da je bilo in je takšnih diamantov veliko več, vendar jih med izkopavanjem grob rudarski postopek razbije na manjše kose. Podjetje Lucara Diamond je to odkrila s pomočjo metode XRT, ki z rentgensko podobno tehnologijo meri atomske gostote. Na ta sodoben način lahko v zemlji odkrije večje kamne, ki tehtajo več kot 100 karatov, preden se zdrobijo.

 

Največji doslej odkriti tradicionalni diamant je tehtal 3.106 karatov (621 gramov). Tako imenovani diamant Cullinan so leta 1905 odkrili v Južni Afriki. Iz njega so izdelali dva manjša, ki sta tehtala 530,2 in 317,4 karata ter sedem malih od 4,39 do 94,4 karata.

 

Veliki diamanti se odkrivajo šele zdaj

Od odkritja omenjenega doslej največjega velikana je svetovnim rudarskim podjetjem trajalo 110 let, da so odkrili še en kos, ki tehta vsaj tisoč karatov. Prvi tak je bil odkrit leta 2015, od takrat pa do odkritja avgusta so jih kopali pet.

 

Diamante so prvič odkrili v Bocvani v 1950-ih. Od šestdesetih do osemdesetih let prejšnjega stoletja je postala afriška država najhitreje rastoče gospodarstvo na svetu – predvsem zaradi rudarjenja. Še vedno ima najvišji bruto domači proizvod na prebivalca celotne celine. Diamantna industrija predstavlja 40 odstotkov BDP in tudi 90 odstotkov izvoza. Vsakemu otroku iz Bocvane je tako zagotovljeno breplačno osnovno in srednje izobraževanje, s tem denarjem pa financirajo tudi varstvo okolja.