Lanska prometna statistika v Sloveniji je po nekaj letih upadanja vnovič slaba. Lansko leto smo na slovenskih cestah zabeležili 115 mrtvih, nič kaj spodbuden pa ni niti začetek letošnjega leta saj je vsem prometnim nesrečam s smrtnim izzidom botrovala neprilagojena hitrost in neprevidnost.
»Ker se dogajanje na naših cestah, navkljub številnim akcijam in opozorilom ne umirja, smo policisti povečali svojo prisotnost pri nadzoru cestnega prometa. V prihodnjih dneh bomo na številnih odsekih nadzirali hitrost vožnje in preverjali prisotnost alkohola. Kot navedeno, neprilagojena hitrost in vinjenost sta še vedno najpogostejša vzroka za prometne nesreče«, opozarjajo na policiji.
V četrtek, 3. 2. 2022 med 7 – 19 uro bo policija, na območju celotne države izvedla t.i. »maraton nadzora hitrosti«, kjer bodo po vnaprej določenih točkah merili hitrost voznikov.
Na območju Policijske uprave Koper bodo številni policisti izvajali meritve na več kot 60 različnih lokacijah po glavnih, regionalnih in lokalnih cestah. V času poostrenega nadzora prometa bodo policisti uporabljali vsa razpoložljiva tehnična sredstva. Postopki v cestnem prometu se bodo izvajali tako, da se bo nadzorovalo tudi psihofizično stanje voznikov in ugotavljalo vse druge kršitve cestno-prometnih predpisov.
Preverite, na katerih lokacijah bodo policisti merili hitrosti: https://www.policija.si/apps/lokacije_meritev/
»Z »maratonom hitrosti« želimo voznike spodbuditi, da vozijo po predpisih. Izkušnje iz preteklih let kažejo, da policisti na dan nadzora ugotovimo zelo malo prekoračitev. V času nadzorov hitrost namreč hitrost prekorači le okoli 3,5 % voznikov, medtem ko ob rednih kontrolah ugotavljamo približno 8 % prekoračitev«, razlagajo na koprski policijski upravi.
Z akcijo tako želijo spremeniti vozniške navade, nikakor pa ne želijo, da bi vozniki v pričakovanju policijske kontrole vozili nerazumno počasi in s tem celo ovirali promet. »Od voznikov pričakujemo, da poznajo omejitve hitrosti in jih tudi dosledno spoštujejo. Želimo si, da vozniki spoznajo, da bodo za vožnjo v skladu z omejitvami potrebovali minimalno več časa, da pridejo na cilj, kot če vozijo hitreje in bolj agresivno«, še dodajajo.