Nasprotniki pravice do umetne prekinitve nosečnosti na svojem Facebook profilu že nestrpno odštevajo dneve do nedelje, ko se bo zgodil dogodek, ki so ga poimenovali Pohod za življenje. Ob odštevanju skoraj vsak dan objavljajo vabilo in posnetke podpornikov, predvsem žensk, ki spregovorijo o svojih razlogih za udeležbo na pohodu.
“Da bi noseče matere sprejele sporočilo, da v sebi nosijo čudovito bitje in da se je vredno odločiti za življenje, čeprav to včasih zahteva pogum,” pove mladenka.
“Zakaj sem jaz za življenje?” pa se glasi nadnaslov nad drugim posnetkom.
Človek za trenutek ne ve, kako bi se odzval. A najbrž se je treba. Tako mislijo tudi v študentskem društvu Iskra, ki shodu odločno nasprotujejo.
Oster odziv študentskega društva Iskra
“Ukinitev splava odvzema temeljno reproduktivno pravico, ki ščiti zdravje in življenja žensk,” so zapisali v javnem pismu in hkrati napovedali feministični protishod, ki bo potekal istočasno s pohodom nasprotnikov splava.
Slednji bo v Kopru potekal prvič, dogodek pa bo prvi od treh, ki jih v iniciativi Pohod za življenje pripravljajo v letošnjem letu. Po Kopru bodo proti splavu navijali še v Ljubljani in Mariboru. In tam bo tudi Društvo Iskra. Z vsemi, ki se jim zdi paradiranje proti v ustavo zapisani pravici, nesprejemljivo.
“Pohod za življenje je izgovor za to, da nam želijo omejiti reproduktivne pravice. To, da se želi na septembrsko jutro po koprskih ulicah sprehoditi lobi, ki propagira naša telesa kot stroje za rojevanje, pomeni izkoriščanje javnega prostora za ukinitev pravice do splava. To je nesprejemljivo tako v Kopru kot tudi povsod drugje!” so bili jasni v društvu.
Društvo Iskra: Želijo nadzorovati naša telesa
Po njihovih besedah patriarhalna veja Rimskokatoliške cerkve še vedno poskuša nadzorovati naša telesa, kar se kaže tudi v zahtevah po ukinitvi pravice do splava, med drugim v obliki zavzemanja javnega prostora s shodi.
“Zagovorniki shoda za življenje pravijo, da želijo le zmanjšati število opravljenih splavov. Kakršnakoli omejitev dostopa do medicinskega splava pa ta poseg potisne izven zdravstvenih ustanov v nehigienske pogoje in v roke nekvalificiranih ljudi,” so opozorili organizatorji feminističnega protishoda.
Izjavam o tem, da odločitev za življenje terja pogum, postavljajo ogledalo in vprašanja, ki naslavljajo stvarnost, brez nekih ideoloških spevov, ki jih še v pravljicah težko najdemo.
Naslavljanje resničnih problemov
“Kaj nam bo življenje za vsako ceno, če potem za živo bitje ne moremo poskrbeti? Kaj nam bo ukinitev splava, če rojeni otrok ne bo imel nikakršne nadaljnje oskrbe? In zakaj je otrok vreden več kot življenje ženske – matere, ki je bila v rojstvo prisiljena?” so pomembnejše dileme, ki bi jih morali reševati in bi jih veliko hitreje rešili, če bi stopili skupaj. In se … da, borili za življenje. Dostojno življenje. Za življenje v resničnosti, ne pa v ideoloških zablodah, ki bi morale že davno na smetišče zgodovine.
Pod pismo z naslovom “Naše maternice niso odlagališče za vaša mnenja” so se podpisali še Socialistrski bralni krožek, Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja, Klub študentov občine Koper, Klub izolskih študentov in dijakov, Kulturno izobraževalno društvo PiNA, Klub urbanega razvoja in alternative – Inde drugje, Kulturno umetniško društvo Format in kolektiv Ræhat.
V nedeljo boste lahko izbirali. Med shodom za in proti. Za ali proti pravici do varne prekinitve nosečnosti, ki jo v Republiki Sloveniji zagotavlja 55. člen ustave. Žalostno je, da moramo to pravico braniti tudi v 21. stoletju.