V lanskem letu so zasegli 60 predelanih skuterjev

Deli novico s tvojimi prijatelji

Z lepim in toplim vremenom je na cesti tudi vedno več skuterjev oziroma mopedov. Kot so nam povedali na Policijski upravi Koper, so v lanskem letu na tem območju obravnavali 45 voznikov mopedov, ki so bili udeleženi v prometnih nesrečah, od tega so jih povzročili 27. »V preteklem letu ni bilo nobene smrtne nesreče z udeležbo mopeda, šest voznikov mopeda se je hudo telesno poškodovalo, 22 lažje,« so še pojasnili.

 

Najpogostejši vzrok prometnih nesreč z udeležbo mopedov je neupoštevanje pravil o prednosti. Letos je bilo do 15. 5. v prometnih nesrečah udeleženih 11 voznikov mopedov, trije so se hudo telesno poškodovali, šest lažje, dva pa nista bila poškodovana.

 

Policisti so obravnavali skupno 21 voznikov mopedov (do 25 km/h), ki so bili udeleženi v prometnih nesrečah, od teh jih je bilo 12 povzročiteljev.

 

Izpostavili so, da je bila v lanskem letu ena prometna nesreča s smrtnim izidom z udeležbo voznika take vrste mopeda. Vzrok za to prometno nesrečo je bila nepravilna stran/smer vožnje. Poleg tega so se v prometnih nesrečah hudo telesno poškodovali trije vozniki mopedov, 11 voznikov pa lažje.

 

V obdobju od 1. 1. 2021 do 15. 5. 2021 so policisti PU Koper zasegli skupaj 31 mopedov, v istem obdobju lani pa 60.

 

Kdaj lahko policist zaseže skuter?

Policist zaseže moped (skuter) zaradi dveh razlogov. Prvi razlog je naveden v 23. členu Zakona o pravilih cestnega prometa, in sicer če je bil voznik zaloten pri storitvi hujšega prekrška (vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja, izrečena prepoved vožnje, začasno odvzeto vozniško dovoljenje…). Drugi razlog pa je naveden v 74. členu Zakona o motornih vozilih, ki pravi, da lahko zaseže vozilo, ki je predelano tako, da presega največjo moč motorja ali največjo konstrukcijsko hitrost, določeno v homologacijskih dokumentih vozila, ali če presega največjo konstrukcijsko hitrost, določeno v predpisih o homologaciji za posamezno kategorijo vozil.

 

»Koliko je bilo posameznih zasegov po zgoraj navedenih pogojih trenutno ne moremo natančno določiti, je pa zasegov mopedov navedenih pod drugim razlogom več kot tistih, navedenih pod prvim, razmerje je nekje 90 proti 10 odstotkov,« so pojasnili.

Kot so izpostavili, so ponavadi lastniki predelanih in zaseženih mopedov mladi, stari od 15 do 20 let.

 

Globa za predelan skuter je 400 evrov

Globa za predelavo skuterja je predpisana v 6. odstavku 18. člena Zakona o motornih vozilih in za posameznika znaša 400 evrov.

 

Ob tem so nam na policiji še povedali: »Ko policist v postopku z voznikom takega vozila posumi, da je vozilo predelano oziroma da presega konstrukcijsko hitrost, odredi za tako vozilo izredni tehnični pregled, ki se opravi v pooblaščeni ustanovi (tehnični pregledi).«

 

Kje so shranjeni zaseženi skuterji?

V primeru potrditve suma se vozilo zaseže, kar v nadaljnjem postopku izvede sodni izvršitelj, pri katerem se tudi hrani vozilo do konca postopka. Policist voznika takega vozila z obdolžilnim predlogom predlaga v postopek na sodišče. Sodišče v nadaljevanju vozniku oziroma kršitelju izreče ustrezen ukrep (glede na starost) ter izreče stransko sankcijo o usodi zaseženega mopeda.

 

Ali se zaseženi skuter vrne lastniku?

»Sodišče lahko odloči, da se zasežen moped uniči ali vrne lastniku, lahko pa odloči, da mora lastnik to vozilo vrniti v prvotno stanje pri pooblaščenem servisu. Slednja odločitev je najbolj pogosta,« so zaključili na Policijski upravi Koper.