V letu 2024 je Piran znova zasijal na filmskem platnu

V šestdesetih letih minulega stoletja, pa nekje do srede sedemdesetih je Piran redno gostil filmske ekipe, ki so si mediteransko mestece izbrale za snemanje najrazličnejših filmov. V tistem času je bilo za mnoge Pirančane in Pirančanke nekaj samoumevnega, da so kdaj manjkali v šoli, ker so imeli snemalni dan. Posebno gimnazijci so redno statirali v filmskih kadrih, kjer so lahko od blizu spremljali proces nastajanja filmov. So se filmski časi Pirana vrnili? Pred dvema letoma  so mnogi dobili priložnost, da so se preizkusili kot statisti, od takrat do danes pa so se v kraju zvrstile kar tri snemalne ekipe. Dva filma smo si že ogledali, tretji pa šele nastaja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V novem stoletju so piranske ulice znova zaživele na filmskem platnu, in to hollywoodskem. Truma ljudi se je hitela prijaviti za statiste, preostali pa so nestrpno čakali, da bodo pred svojim domačim pragom zagledali hollywoodska zvezdnika Halle Berry in Marka Wahlberga.

Netflixov akcijski film The Union je jeseni 2022 predstavljal gostovanje do zdaj največjega filmskega projekta v Sloveniji. Slovenska vlada je za projekt prispevala 2,5 milijona evrov denarnega povračila, pri snemanju pa je sodelovalo 340 slovenskih filmskih delavcev.

film halle berry piran

Čeprav niti Slovenije, kaj šele Pirana, v filmu nikjer ne omenjajo, so si  film zaradi prepoznavne lokacije ogledali mnogi.

Po akcijskem preganjanju z motorji po ulicah in peš po piranskih strehah in balkonih so filmsko štafeto prevzeli mladi. Poleg njih, ki so se uspešno odrezali kot igralci, je Piran na filmsko platno s svojimi izjemnimi veščinami znova odtisnil, pritisnil, vtisnil domači veščec vihtenja režiserske palice, Vinci Vogue Anžlovar. Film Tartinijev ključ, ali po njegovih besedah Da Vincijeva šifra Dana Browna za otroke, je bil premierno prikazan na Sarajevskem filmskem festivalu, nato pa smo si ga lahko ogledali tudi v domačih kinematografih.

tartinijev ključ anžlovar piranski filmi

Na tretji filmski projekt letošnje filmske sezone v Piranu pa bo treba še počakati, saj so ga začeli snemati šele na začetku tega meseca. Navdih za zgodbo novega celovečernega filma Damjana Kozoleta z naslovom 20 metrov je dobil v  romanu Zločin in kazen, v njej pa se glavna junakinja sooča z mračno skrivnostjo in lastno vestjo. Snemanje bo potekalo do 20. decembra.

 

Kaj pomeni za kraj to, da si filmske ekipe izberejo za snemanje Piran?

Filmska produkcija ter gostinstvo in turizem sta več kot kompatibilni gospodarski panogi, so poudarili na Občini Piran.

“Po eni strani turizem ponuja infrastrukturo, ki jo filmske ekipe na terenu koristijo, po drugi pa se prečudovite filmske kulise Pirana prek kinodvoran in malih zaslonov prenašajo širom po svetu, kar ima dober promocijski učinek. Filmska produkcija podpira tudi malo gospodarstvo, saj vključuje številne storitve od prevozov, popravil, izdelave scenskih elementov, krojaške in številne druge storitve,” so zapisali.

Snemanje filmov občini prinese tudi neposredne finančne učinke, kot so nadomestilo za uporabo javne površine, turistična taksa  filmskih ekip, najemnina za najem prostorov in podobno, a ti pri gostovanju filmarjev niso najpomembnejši, zagotavljajo na občini. Izpostavili so, da študije kažejo, da so za avdiovizualno industrijo značilni visoki multiplikacijski učinki, kar pomeni, da ima AV industrija zelo pomembne posredne učinke, kot so odpiranje novih delovnih mest in razvoj ustvarjalnega gospodarstva, tuje naložbe in izvoz, turizem, krepitev lokalne blagovne znamke, razvoj talentov in spretnosti in druge pozitivne učinke, ki jih je teže zgolj finančno ovrednotiti.

“Po nekaterih ocenah so tuje filmske ekipe za snemanje filma pri nas porabile več milijonov evrov, od česar je bil neposredni finančni učinek na proračun občine relativno manj pomemben v primerjavi s sredstvi, ki so ostala v lokalnem gospodarstvu, to je v hotelih in gostilnah, pri plačilih honorarjev za sodelujoče lokalno prebivalstvo, plačilih prevoznikov in številnih drugih, ki so pri snemanju sodelovali,” so pojasnili.

 

Za prepoznavnost Pirana kot filmske destinacije odličnosti si prizadevajo večplastno

Poleg neposredne podpore, ki jo nudijo filmskim ustvarjalcem, si prizadevajo razvijati tudi infrastrukturo, ki jo filmske ekipe potrebujejo,  nove programe za podporo filmu ter seveda promocijo filmske destinacije Piran.

Kot so izpostavili, se pogajajo z vodstvom Viba filma ter predstavniki Ministrstva za kulturo, da bi razpadajoč objekt nekdanjih filmskih studiev na Fornačah dobil novo namembnost, ki bi služila filmu, skupaj s sosednjo Istarsko županijo in ostalimi partnerji pa so razvili evropski projekt »Filmu prijazna Istra«.

» S projektom smo želeli vzpostaviti osnove za nastanek regionalne filmske agencije, ki bi se neposredno ukvarjala s promocijo filmske destinacije in bi služila tudi kot neposredna podpora filmskim ekipam, ki bi prišle snemat k nam. Upamo, da se bo to čim prej uresničilo, saj verjamemo, da bi regionalna filmska agencija lahko pospešila razvoj filmske industrije pri nas,« so še pojasnili na Občini Piran.

1.DamjanKozole 20metrov UrsaPremik 1