Občina Piran je v tem tednu izvedla tretjo v seriji osmih delavnic, poimenovanih »Skupaj, v sodelovanju za razvoj«, s katerimi želimo odpreti prostor za dialog in skupno načrtovanje strateškega dela občinskega prostorskega načrta. Tokrat je bila v KS Sečovlje. Delavnice se je udeležilo 73 občank in občanov.
Kaj so občanke in občani predlagali?
Največ predlogov je bilo infrastrukturne narave. Občanke in občani so v veliki večini predlagali ureditev prometne infrastrukture, kot je ureditev severne obvoznice, iskanje rešitev za zastoje, znižanje hitrosti na določenih predelih cest, ureditev parkirišč, pomembna pa se jim zdita tudi ureditev pločnikov in primerne osvetlitve. Izpostavili so tudi problematiko poplav na cestah ter predlagali, da bi se uredilo bankine ali suhe zadrževalnike, ki bi skrbeli za poplavno varnost. Med bolj izpostavljenimi predlogi sta bila tudi ureditev kanalizacije in ureditev centra, ki občankam in občanom precej primanjkuje.
Želijo si tudi povečanja trgovske ponudbe, zdravstveni dom in cenovno dostopna stanovanja – še zlasti namenjena mladim družinam, saj jih skrbi beg možganov v tujino. Predlagali so tudi ureditev obrtne cene, a ne na račun izgube kmetijskih zemljišč.
Govora je bilo tudi o spodbujanju trajnostnega turizma in zelene občine, večkrat omenjena pa je bila tudi ohranitev kulturne dediščine in vnos novih vsebin, ki bi bile zanimive za spodbujanje turizma. Tako so na primer predlagali obnovitev rudnika in samostana. Celotno dolino Dragonje občanke in občani zaznavajo kot velik turistični potencial, zato predlagajo, da se Občina Piran in Mestna občina Koper povežeta v namen spodbujanja turizma na tem področju. Želijo si tudi oplemenitve naravne kulturne dediščine, več ponudbe za spodbujanje razvoja ekoloških kmetij ter povezanosti s solinami in morjem.
Foto: www.slovenia.info