V Novem Sadu se je okoli 12. ure zrušil del železniške postaje. Gre za betonsko in železno konstrukcijo nadstreška pred vhodom v stavbo. Pod njim so bile klopi, v času nesreče pa naj bi bilo tam več ljudi, ker tam številni običajno čakajo avtobus. Na terenu so policisti, gasilci in več reševalnih ekip. Prav tako je tam več gradbenih strojev, s katerimi odmikajo ruševine.
Število smrtnih žrtev narašča. Po zadnjih informacijah, ki jih je za srbsko tiskovno agencijo Tanjug delil srbski notranji minister Ivica Dačić, je umrlo 13 ljudi, med njimi je tudi 6-letni otrok. Po besedah župana Novega Sada Milana Đurića je poškodovanih več kot 30 ljudi. Iskanje morebitnih ujetih pod ruševinami se še nadaljuje.
Direktorica novosadskega kliničnega centra Vojvodina Vesna Turkulov je na novinarski konferenci dejala, da so pri njih na zdravljenju tri osebe, ki so vse v smrtni nevarnosti. Povečini gre za mlajše osebe, njihova identiteta zdravstvenemu osebju ni znana.
V bolnišnici sta poleg moškega tudi dve ženski, ki sta bili pod ruševinami ujeti več ur. Reševalci so ju nekaj po 16. uri uspeli rešiti. Direktorica bolnišnice Turkulov je novinarjem povedala, da sta obe hudo poškodovani. Eno žensko so v bolnišnici uspešno oživljali, druga pa je že intubirana prispela v bolnišnico. Obe sta po operaciji na intenzivni negi, v operacijski sobi pa je še vedno tretja oseba. Že pred tem je notranji minister Dačić povedal, da so eni poškodovani osebi amputirali obe nogi.
Novosadski župan Đurić je izrazil veliko obžalovanje, da se je nesreča zgodila v njegovem mestu. Kot je pojasnil, bodo po zaključku preiskave obvestili javnost o nadaljnjih korakih.
“V tem trenutku je vsa naša pozornost usmerjena v pomoč prizadetim v tej nesreči,” je dejal.
Tamkajšnji prebivalci so v šoku. V mestu so razmere dokaj kaotične, številni so se tudi odpravili v klinični center, kamor so odpeljali poškodovane. V centru za transfuzijo so hitro po nesreči organizirali tudi krvodajalsko akcijo, saj je primanjkovalo določenih tipov krvi. Odziv prebivalcev je bil množičen, po besedah predstavnikov centra za transfuzijo je kri darovalo več kot 100 ljudi.
Srbska vlada je v soboto razglasila dan žalovanja zaradi nesreče, župan Novega Sada Đurić pa je za mesto razglasil tri dni žalovanja. Prav tako so v mestu odpovedali več zabavnih dogodkov. Sobota bo dan žalovanja tudi v Republiki Srbski.
Kdo je kriv za nesrečo?
Po nesreči se pojavljajo ugibanja in obtožbe, kdo je zanjo kriv. Postajo so pred kratkim prenovili, a zrušeni nadstrešek po navedbah železnic ni bil del prenove. Občani pravijo, da so na nadstrešku in stenah okoli njega prejšnji teden opazili razpoke, a se pristojni na njihova opozorila niso odzvali.
“Ni šlo ne za incident ne za tragedijo, ampak za zločin nad državljani Novega Sada in Srbije,” je dejal novosadski aktivist in mestni predstavnik Miran Pogačar.
“To je rezultat nedavne rekonstrukcije, štiri leta je vlada SNS-a s kitajskimi izvajalci obnavljala to postajo. Letos so rekli, da je vse v redu, da je super postaja,« je dodal.
Obnova železniške postaje v Novem Sadu se je začela oktobra leta 2021, prenovljeno so (prvič) uradno odprli sredi volilne kampanje marca 2022. Po volitvah so na postaji znova zabrneli stroji, postaja je zaradi ponovnih del spet zaprla svoja vrata – skupaj z nadstreškom so jo ponovno odprli 5. julija letos.
Iz srbskih železnic so sporočili, da so v okviru prenove izvajali dela v notranjosti postaje, strehi in fasadi na ter pod nadstreškom. Sam nadstrešek ni bil del prenove, so zatrdili. Gre za informacijo, ki razburja javnost, saj številni na družbenih omrežjih opozarjajo, da bi lahko šlo za izgovor in izmikanje morebitni krivdi. Železniško postajo sicer prenavljajo zaradi gradnje hitre proge med Novim Sadom in Subotico.
Srbski minister za infrastrukturo in energetiko Goran Vesić je popoldan v izjavi za javnost večkrat poudaril, da nadstrešek po gradbeni dokumentaciji ni bil del prenove železniške postaje, in dejal, da morajo ugotoviti, zakaj. To je zatrjeval tudi potem, ko so novinarji izpostavili, da je v sporočilu za javnost pred nekaj meseci pisalo, da so dela potekala tudi na nadstrešku. Za novinarske navedbe pravi, da ne držijo.
Zakaj izvajalec del skriva informacije o prenovi
Dodaten dvom o prenovi postaje vzbujajo informacije, da kitajsko podjetje CRIC&CCCC, ki je izvajalo dela na postaji, skriva informacije o prenovi. Srbski portal Nova.rs poroča, da so srbski mediji v okviru prenove železniške postaje v Novem Sadu pristojno ministrstvo za promet in srbske železnice večkrat prosili, naj jim posredujejo strošek izvedbe del, a dokumentov niso prejeli.