VIDEO: Orke pri Gibraltarju napadle hrvaško ladjo

Vso dogajanje je posneto.

Deli novico s tvojimi prijatelji

 

Kot poroča hrvaški portal index.hr, se je včeraj na njih obrnil Zoran Ereš z Inštituta Ruđerja Boškovića. Trenutno je na hrvaški ladji, ki pluje skozi Gibraltarsko ožino, ladjo pa so napadle orke.

 

Za hrvaški portal je povedal, da je vse posnel in pojasnil, kako se je napad ork zgodil.

 

»Kot ponavadi , je plovba potekala povsem normalno. Po začetnih ekscesih v obliki morske bolezni smo se vživeli v vsakodnevno rutino dežurstev, priprave hrane in spanja. Pet članov posadke se je zelo dobro razumelo«, Ereš uvodoma pripoveduje o tem, kako so se na ladji znašli ljudje z vsega sveta.

 

»Zaposlen sem na Inštitutu Ruđer Bošković kot strokovni svetnik na Inštitutu za raziskave morja in okolja. Običajno se ne ukvarjam z orkami, ampak z raziskovanjem grafena, a tole je bila tako dobra priložnost za ekspedicijo, da je nisem hotel zamuditi. Slučajno sem srečal kapitana ladje, ki je načrtoval potovanje na območje, kjer orke napadajo ladje, in prosil me je za nasvet in zemljevide nevarnega območja.On je potreboval ljudi na ladji, jaz pa prevoz na nevarno območje, da bi raziskal, kaj točno se tam dogaja, idealna kombinacija,«je povedal o tem, kako se je sploh znašel na ladji.

 

»Iz francoskega pristanišča Les Sables smo v nedeljo, 2. julija 2023, ob lepem vremenu izpluli na tritedensko plovbo do Zadra. Vsak je bil zatopljen v svoje misli. Brazilec Ricardo, novopečeni skiper, je prišel nabirat milje in izkušnje, da bi dobil boljšo službo. Jadranja v vseh razmerah sta se prišla učit Jozefina in Rosco, mlad mednarodni par, čigar življenjski poti je povezalo jadranje na barkah,« nam pove Ereš.

 

Naključno srečanje s kapitanom

 

»Kapetan Fran Hržić je človek, ki sem ga spoznal povsem po naključju pred mesecem dni prek aplikacije za deljenje prevozov. Je neverjetno spreten v vsaki situaciji, kot Indiana Jones, nekdo, ki ga želiš imeti ob strani, ko se začne prepir. Na prvih srečanjih mi je omenil, kako bo šel skozi Gibraltar in me prosil za nasvet glede ork, ki so takrat napadale ladje. Rekel mi je: »No, ti si znanstvenik na Inštitutu Ruđer Bošković na Inštitutu za raziskave morja in okolja, menda veš o tem več kot jaz!«. Ja, sem znanstvenik, a takrat o orkah nisem vedel veliko.«

 

»To je bil res potop v nov fascinanten svet. Orke so zelo inteligentne živali iz družine delfinov, a do pred dvema, tremi meseci niso napadale ladij. Ali je to zanje neka nova modna muha,« nam pove.

 

Nihče ne ve, zakaj orke nenadoma napadejo ladje

 

»Nekaj ​​napadov ork na ladje, ki so bili doslej zabeleženi, se je zgodilo izključno pred Gibraltarsko ožino na atlantski strani, južno od španske Barbate. Vse se je začelo pred 2-3 meseci in nihče na svetu ne ve, zakaj !Do sedaj so zabeležili več napadov in scenarij je zelo podoben.«

 

Prvo srečanje z orki

 

Potem je pripovedoval, kakšno je bilo prvo srečanje z orkami. »Naše prvo srečanje z orkami je bilo veliko severneje od Gibraltarja. 6. 7. 2023 ob 14.18 po srednjeevropskem času smo srečali orke le 8 km zahodno od celine blizu severne meje s Portugalsko in Španijo«.

 

»Nenadoma sta prišli dve veliki orki z mladičem in od spodaj nežno 2-3 krat zadeli trup ladje. Medtem ko sta orke – starša opazovala z razdalje približno 20 metrov, je mladič prišel tik za krmo ladje. Zmanjšali smo plin motorja in ga ločili od propelerja. V tistem trenutku je ladja za orke postala nezanimiva in po tem kratkem srečanju so se oddaljile v smeri Biskajskega zaliva,« pravi.

 

Napad ork

 

Temu je sledilo še eno srečanje. »Drugo srečanje je bilo v četrtek, 13. 7. 2023 ob 14.12. Smo na vhodu v Gibraltarsko ožino. Čutimo topel in vlažen zrak. Kako priročno. Na levi strani se vidi obala Evrope, na desni pa Afrika,« pravi.

 

»V svoji kabini razmišljam o vsem, ko nenadoma zaslišim nek nemir na palubi« se spominja in dodaja, da je vedel, da so točno na koordinatah, kjer bi lahko bile orke.

 

Prižgal je mobilni telefon in se odločil vse posneti.

 

»Že od daleč se vidi, kako prihajajo orke. 3-4 jih je, morda 5, težko rečem. Kapitan takoj prižge oba motorja, ker smo do zdaj pluli. Načrt je bil, da zaženemo motorje in blokiramo krmilo, da jih ne bi zanimalo,« pravi.

 

»Le trenutek kasneje sem zagledal dve veliki orki, vsako pod enim krmilom, ladja je sicer katamaran z dvema motorjema in dvema krmiloma. Zlahka sta prišli do krmila, po katerem sta plavali 5-10 sekund. Nato sta začeli udarjati z nosom«, pripoveduje.

 

»Kapitanu rečem, naj poveča hitrost, da morski tok hidrodinamično stabilizira krmilo. Zdi se, da deluje. Sledijo nam. Trudijo se, da še naprej udarjajo po krmilu. Tu in tam jim uspe, a veliko redkeje. Kapitan pravi, da je fizična sila tolikšna, da komaj drži krmilo v roki,« pravi.

 

»Manevriranje levo in desno ne pomaga, saj smo jim še vedno zanimivi. Proti kopnemu se obrnemo, ker med jadralci velja prepričanje, da imajo orke rade morje, globlje od 20 metrov,« za hrvaški portal pripoveduje Ereš.

 

Na srečo se je vse dobro končalo.