Videoigrice: Zavajanje otrok, da čim več zapravljajo

Organizacija za varstvo evropskih potrošnikov je obsodila velikane globalne industrije videoiger načrtnega zavajanja igralcev, predvsem mlajših otrok, da bi za videoigrice porabili čim več denarja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Evropska krovna organizacija za pravice potrošnikov BEUC je v četrtek vložila pritožbo pri Evropski komisiji s podporo organizacij članic iz 17 evropskih držav, vključno s Francijo, Nemčijo in Italijo.

Razvijalcem priljubljenih videoiger, kot so Fortnite, EA Sports FC 24 in Minecraft, očitajo, da uporabljajo manipulativne taktike, da bi igralce prepričali, naj zapravljajo denar, s tem pa kršijo zakonodajo EU o varstvu pravic potrošnikov, so dejali v BEUC.

V pritožbi so poimenovali velikane video iger, kot so Activision Blizzard, Electronic Arts, Epic Games, Mojang Studios, Roblox Corporation, Supercell in Ubisoft.

Virtualne valute za digitalne dobrine

Očitki se nanašajo na uporabo virtualnih valut, s katerimi otroci kupujejo digitalne dobrine, kot so preobleke likov, orožje, posebne sposobnosti za lažje napredovanje, odklepanje novih junakov ipd.

Gre za mikrotransakcije, saj te dobrine pogosto stanejo od nekaj deset centov do nekaj evrov, a virtualne valute, s katerimi se plačila izvršujejo, je treba kupiti s pravim denarjem.

Na ta način igralci nimajo pred očmi dejanske vsote, zaradi česar postanejo ranljivi za “prekomerno porabo”.

“Danes premium valute znotraj iger namenoma zavajajo potrošnike in terjajo velik davek pri otrocih. Podjetja se dobro zavedajo njihove ranljivosti in uporabljajo trike, s katerimi prepričajo mlajše potrošnike, da zapravijo več,” je dejal vodja BEUC Agustin Reyna.

Organizacije so pozvale, naj bodo zneski “vedno prikazani v pravem denarju (npr. evrih) ali pa naj vsaj prikažejo protivrednost v valuti realnega sveta”.

Video Games Europe, krovna organizacija, ki zastopa evropske razvijalce iger, vključno z Ubisoftom, na drugi strani trdi, da igralci “dobro razumejo” valute v igrah.

“Video Games Europe in njeni člani podpirajo in spodbujajo poštena in pregledna načela za nakupe vsebine v igri, vključno z valuto,” so dejali.

Otroci ne vedo, koliko zares porabijo

Po podatkih BEUC 84 odstotkov uporabnikov videoiger, starih od 11 do 14 let, prihaja iz Evrope, znesek nakupov digitalnih dobrih znotraj iger pa je leta 2020 na svetovni ravni znašal okoli 50 milijard dolarjev.

Otroci v Evropi porabijo v povprečju 39 evrov na mesec za nakupe digitalnih dobrin, so dejali pri BEUC. “Čeprav sodijo med najpogostejše uporabnike, je njihova finančna pismenost omejena in jih virtualne valute zlahka zavedejo,” so zapisali v izjavi.

Virtualni denar

Veliki igralci vedo, kar delajo

Generalni direktor BEUC Agustín Reyna je velike igralce industrije videoiger obtožil, da, kar zadeva mikrotransakcije v videoigrah, dobro vedo, kaj počnejo.

“Virtualne valute v sodobnih videoigrah namenoma zavajajo potrošnike in so še posebej neusmiljene do otrok. Podjetja se zelo dobro zavedajo njihove ranljivosti in uporabljajo najrazličnejše trike, da bi predvsem mlajše potrošnike premamila v zapravljanje vse večjih zneskov denarja,” je dejal.

Dodal je, da je nedopustno, da se morajo igralci ob odločitvi o tem, koliko denarja želijo porabiti za mikrotransakcijo, vsakič zanašati na kalkulator. “Znesek, ki ga bodo porabili, bi moral biti zapisan v pravi valuti, zavajajoče prakse pa je treba izkoreniniti,” je bil jasen.

Reyna je evropske regulatorje v pritožbi k ukrepanju pozval z besedami, da morajo tudi svetovi v videoigrah, ki so sicer virtualni, spoštovati pravila, ki veljajo v resničnem svetu.