Višji davki – več dela na črno

Vlada je 27. 9. potrdila paket predlogov novel davčnih zakonov, in sicer spremembe zakonov o dohodnini, o trošarinah, o davčnem potrjevanju računov, o davčnem postopku in o finančni upravi. Prve tri bo Državni zbor, po predlogu ministrskega zbora, obravnaval po nujnem postopku. Če bo paket potrjen, bodo spremembe začele veljati s 1. januarjem 2023.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Spremembe so predvidene pri obdavčitvi samostojnih podjetnikov, ki so vključeni v sistem normiranih odhodkov, in teh je v Sloveniji okoli 60.000. Največje spremembe bodo pri obdavčitvi normiranih s.p.-jev, z izjemo normiranih samostojnih podjetnikov, ki imajo do 35.000 evrov letnega dohodka oziroma fakturirajo povprečno 2.900 evrov mesečno, ki sprememb ne bodo občutili.

Bistvena sprememba se nanaša na del dohodka nad 35.000 evrov. Pri normirancih brez zaposlenih ostaja najvišja meja 50.000 evrov, pri normirancih z vsaj enim zaposlenim pa ostaja najvišja meja 100.000 evrov. Spreminja pa se pogoj, da mora imeti podjetnik vsaj enega zaposlenega za najmanj 9 mesecev v letu in ne 5 mesecev, kot je veljalo prej.

Za del dohodka nad 35.000 evrov se bodo priznani normirani odhodki znižali s sedanjih 80 % na 40 %, kar preračunano pomeni, da se neto obdavčitev z dosedanjih 4 % povišuje na 12 %.

Kaj se spreminja za popoldanske s.p.-je?

Priznani normirani odhodki se zmanjšujejo tudi za popoldanske s.p.-je, in sicer z dosedanjih 80 % na 40 %. Vendar pri tej ureditvi niso postavili meje, kot je to pri rednem normiranem s.p.-ju, torej bo celotni prihodek obdavčen z 12 % davkom.

O spremembi obdavčitve normirancev je govora že nekaj let. Prvi predlog je bil že leta 2020, da bi normirani s.p. imel neto obdavčitev 8 % namesto dosedanjih 4 %. Pred nekaj dnevi je vlada predlagala zvišanje obdavčitve, in sicer tako, da bi do meje 25.000 evrov ostala obdavčitev enaka, nad to mejo pa se znižajo pavšalno priznani stroški na zgolj 40 %. V zadnjem predlogu vlade se je meja, nad katero se plača višji davek, zvišala s 25.000 na 35.000 evrov, so zapisali na minimax. si.

Kaj o tem menijo na Območnih obrtno-podjetniških zbornicah? 

Svoje mnenje o spremembah, ki so pred vrati, je podal Sergej Pinter, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Koper: “Podjetniki vsekakor nismo navdušeni, kadar nam oblast dviguje davke. To je menda jasno. Lahko dodam samo še to, da bo davčni izplen za državo manjši. Oblast ne razume, da bolj kot dviga davčne stopnje, bolj se zavezanci izmikajo plačilu. Žal.”

Podobnega mnenja je tudi Klementina Križman, direktorica Območne obrtno-podjetniške zbornice Sežana, ki pravi, da sprememba prinaša le še več dela na črno in da se z njo nikakor ne strinjajo.