Če ste kadilec in se nameravate muditi v finančni in modni prestolnici Italije, pozor! Če boste prižgali cigareto na ulici ali prenatrpanem javnem prostoru, tvegate globo. V Milanu je namreč z novim letom začela veljati najstrožja prepoved kajenja v državi.
Kazen za vse, ki bodo v onesnaženem mestu na severu Italije ignorirali novo prepoved, lahko znaša od 40 do 240 evrov.
Poskusi izboljšanja kakovosti zraka
Milanska uredba o kakovosti zraka, ki jo je mestni svet sprejel leta 2020, zahteva postopno strožjo prepoved kajenja.
Od leta 2021 je prepovedano kajenje v parkih in na igriščih, avtobusnih postajališčih in v športnih objektih.
Zadnja prepoved kajenja velja za vse javne prostore, vključno z ulicami, razen za izolirane prostore, kjer je dovoljeno kaditi, če si od drugih ljudi oddaljen najmanj 10 metrov, piše v besedilu zakona.
Mestni uradniki pravijo, da je cilj ukrepa zmanjšanje delcev v zraku in posledično izboljšanje kakovosti zraka v mestu, varovanje zdravja meščanov, vključno z zaščito pred pasivnim kajenjem na javnih mestih, ki jih obiskujejo tudi otroci.
Stellina Lombardo, 56, nekadilka, podpira strožjo prepoved kajenja.
“Močno podpiram, ker je kajenje odgovorno za veliko onesnaženje, v času, ko močno trpimo zaradi podnebnih sprememb, lahko takšen ukrep pomaga zmanjšati učinke onesnaževanja, ki uničuje planet,” je dejala.
Nova prepoved velja samo za tradicionalne tobačne izdelke, kot so cigarete, cigare ali cigarilosi, ljudje lahko elektronske cigarete še vedno kadijo na prostem.
Milano, ki leži sredi industrijske Padske nižine in je preobremenjen s cestnim prometom, je eno najbolj onesnaženih mest v Evropi.
Prva omejitev kajenja že leta 1975
Leta 1975 so v Italiji prvič omejili kajenje, prepovedali so ga v javnem prometu, učilnicah in nekaterih drugih prostorih.
Leta 1995 je bila prepoved razširjena na prostore javne uprave, leta 2005 pa kot prva država v Evropi na vse zaprte javne površine.
Po podatkih Državnega inštituta za statistiko (ISTAT) iz leta 2023 kadi približno 19 odstotkov Italijanov, kar je manj od povprečja Evropske unije, ki znaša 24 odstotkov.
Cigarete v Italiji so s povprečno ceno okoli šest evrov za zavojček tudi med najcenejšimi v Evropi, kjer se cene gibljejo okrog 10 evrov.
Znotraj Evropske unije je zakone o prepovedi kajenja sprejelo 17 držav, najstrožje pa so Irska, Grčija, Bolgarija, Malta, Španija in Madžarska.
Najmanj kadilcev v Evropi ima Švedska, kjer kadi 8 odstotkov prebivalstva, najhuje pa je v Bolgariji, kjer kadi okrog 32 odstotkov prebivalcev.