Prepoznaven, balzamičen in lesni vonj kadila spremlja človeško zgodovino že tisočletja. Od starega Egipta, kjer so ga uporabljali za balzamiranje, odišavljanje in pomirjanje kože, preko svetopisemskih časov in trgovske poti, ki ga je cenila kot zlato, do danes je kadilo nenehno zasedalo pomembno mesto v različnih kulturah in tradicijah.
Babilonci in Asirci so ga sežigali v verskih obredih in kontemplativni meditaciji, kar priča o njegovem trajnem pomenu.
V ajurvedski in tradicionalni kitajski medicini so indijsko kadilo (Boswellia serrata) zelo cenili zaradi njegovih zdravilnih lastnosti. V sušnih predelih Somalije, Indije in Arabskega polotoka rastejo različne vrste trdoživih dreves bosvelija in vsaka vrsta proizvaja smolo z edinstvenimi značilnostmi.
Postopek pridobivanja kadila je prava umetnost, prepojena s tradicijo, vse pa se začne s skrbnim rezanjem lubja bosvelije. Skozi te majhne vreznine les sprosti svojo aromatično smolo. Gosta, mlečna tekočina počasi pronica po lubju, ki je izpostavljeno toplemu soncu.
Prav tu, pod sončnimi žarki, se zgodi čarovnija – smola se posuši in strdi v majhne, zlate koščke, ki jim po domače rečemo »solzice«.
Sodobna znanost vse bolj potrjuje, kar so starodavne civilizacije intuitivno vedele – zlate »solze« kadila imajo zdravilne lastnosti.
Kadilo se kot zdravilo uporablja za zdravljenje najrazličnejših bolezni, od vnetij do prebavnih težav. Zdravilne lastnosti pripisujejo njegovim bioaktivnim sestavinam, med katerimi izstopa bosvelična kislina. Te kisline kažejo močan protivnetni, analgetični in imunomodulatorni učinek.
Poleg bosvelične kisline kadilo vsebuje hlapna eterična olja in druge terpene, kot so monoterpeni in diterpeni, ki prispevajo ne le k značilnemu vonju, ampak krepijo antioksidativne in protimikrobne lastnosti kadila.
Kadilo kot zdravilo
Znanstvene raziskave vedno bolj raziskujejo njegov potencial pri zdravljenju različnih stanj. Glavni poudarek teh študij je delovanje bosvelične kisline, ki velja za primarne aktivne sestavine kadila.
1. Protivnetno delovanje
Številne študije kažejo, da lahko izvlečki kadila lajšajo simptome osteoartritisa in revmatoidnega artritisa, kot so bolečina, okorelost in vnetje sklepov. Bosvelijeve kisline naj bi zavirale encime, ki sodelujejo pri vnetnih procesih, kot je 5-lipoksigenaza.
Študija iz leta 2020 je pokazala, da izvleček bosvelije zmanjša bolečino in izboljša mobilnost pri ljudeh z artritisom.
Nekatere študije kažejo, da je lahko kadilo koristno pri zdravljenju vnetnih črevesnih bolezni, vključno s Crohnovo boleznijo in ulceroznim kolitisom, z zmanjšanjem vnetja in napihnjenosti ter izboljšanjem absorpcije hranil.
2. Vpliv na raka
Raziskave in vitro (v laboratorijskih pogojih) in na živalih so pokazale, da lahko bosvelična kislina deluje protirakavo, saj zavira rast in metastaze tumorskih celic pri nekaterih vrstah raka, kot so rak dojke, prostate, trebušne slinavke in levkemija.
Vendar pa je ključno poudariti, da so potrebna obsežnejša klinična preskušanja na ljudeh, da bi potrdili te predhodne ugotovitve in ugotovili dejansko učinkovitost kadila pri zdravljenju raka.
3. Drugi možni učinki
Nekatere študije kažejo, da lahko kadilo lajša simptome astme, kot sta zasoplost in kašelj. Študija iz leta 2018 navaja, da bosvelična kislina sprošča mišice dihalnih poti in zmanjšuje vnetje ter tako prispeva k lajšanju simptomov astme in bronhitisa.
Raziskave kažejo, da lahko vonj kadila pozitivno vpliva na razpoloženje in zmanjša stres, tesnobo in depresijo. Verjame se, da aktivira določene ionske kanale v možganih, povezane z občutki ugodja.
Študija iz leta 2009 je pokazala, da lahko kadilo spodbudi sproščanje serotonina, nevrotransmiterja, povezanega z občutkom sreče in dobrega razpoloženja.
Uporaba kadila
Tradicionalna uporaba kadila obsega široko paleto aplikacij, vključno z lajšanjem simptomov pri naslednjih stanjih:
vnetni procesi – artritis, osteoartritis, vnetne črevesne bolezni (Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis)
težave z dihali – astma, bronhitis, kašelj
prebavne motnje – napenjanje, krči
težave s kožo – akne, brazgotine, gube, strije
stanja, povezana s stresom in tesnobo – prispeva k umirjenosti in izboljšanju razpoloženja.
Kako uporabljati kadilo?
Kadilo lahko uporabljamo na več načinov, odvisno od želenega učinka:
aromaterapija – vključuje zažiganje kadila (smole) ali uporabo eteričnega olja z inhalacijo, masažo ali difuzorjem; uporablja se za sprostitev, zmanjšanje stresa, anksioznosti in depresije ter spodbuja duševno jasnost; vdihavanje lahko olajša težave z dihali
prehranska dopolnila (peroralno) – izvlečki kadila so na voljo v obliki kapsul, tablet in tinktur; uporabljajo se za lajšanje vnetnih stanj (kot so artritis in vnetna črevesna bolezen) in prebavnih težav
lokalna uporaba – kreme in olja s kadilom se uporabljajo za lajšanje bolečin v sklepih in mišicah; na kožo lahko nanesete razredčeno eterično olje kadila v nosilnem olju
čaj – pripravimo ga tako, da v vodi prekuhamo sesekljano kadilno smolo; tradicionalno se uporablja za spodbujanje prebave in lajšanje prebavnih težav
žganje smole – starodavni način žganja smole na žerjavici sprošča dišeč dim; uporablja se za čiščenje prostora, meditacijo in lajšanje dihalnih težav ter zmanjševanje stresa in tesnobe
Kadilni čaj kot zdravilo
Kadilni čaj je tradicionalna zdravilna pijača Bližnjega vzhoda, Indije in Afrike. Z raztapljanjem smole se sprostijo učinkovine, med drugim bosvelična kislina, ki daje čaju rahlo grenak okus in aromatičen vonj.
Vroči kadilni čaj se tradicionalno uporablja za lajšanje simptomov astme, bronhitisa in prehlada ter za pomiritev prebavnih težav, kot so napenjanje in krči. Pitje čaja lahko pomaga zmanjšati stres in tesnobo ter izboljšati osredotočenost in razpoloženje.
Tradicionalno se uporablja tudi za lajšanje vnetij in krepitev imunosti. Prav tako podpira delovanje ledvic in jeter, pomaga telesu pri izločanju toksinov ter lahko pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi in zniževati holesterol.
Sestavine:
1 čajna žlička kakovostne smole bosvelije
250 ml vrele vode
med ali limona (neobvezno)
Priprava:
Smolo dajte v skodelico ali majhno skledo.
Vodo zavrite, nato pustite, da se nekoliko ohladi (na 80-90 °C), preden jo prelijete čez smolo. Ne uporabljajte vrele vode, saj lahko uniči nekatere aktivne spojine v kadilu.
Pustimo stati 10-15 minut, občasno premešamo, da se smola raztopi in sprosti svoje sestavine.
Čaj precedite, da odstranite ostanke smole.
Po želji dodajte med ali limono in si privoščite toplo skodelico te starodavne pijače.