Vozniki e-skirojev bodo pod drobnogledom policije

Strokovnjaki opozarjajo na nevarnost prehitre vožnje e-skirojev, policija bo izvajala poostrene nadzore.

Deli novico s tvojimi prijatelji
E-skiro skupaj z ostalimi mikro prevoznimi sredstvi postaja vse bolj priljubljeno prevozno sredstvo v urbanih okoljih. V času naraščajoče uporabe e-skirojev pristojni beležijo vse več nesreč, v katerih so udeleženi vozniki e-skirojev. V letu 2024 so tako zabeležili 268 takšnih nesreč, kar je 12 odstotkov več kot v letu 2023. Lani pa je naraslo tudi število huje poškodovanih, ob čemer je za poškodbo pogosto kriva neuporaba zaščitne čelade.

E-skiro ni igrača

Dejstvo je, da e-skiro ni igrača, temveč vozilo s slabo stabilnostjo, zaradi katere lahko ob neizkušenosti hitro pride do poškodb. Hkrati pa prodajalci e-skirojev omogočajo tudi odklepanje omejitev hitrosti vozil. Tako lahko skiroji presežejo dovoljeno hitrost 25 kilometrov na uro. Da bi se področje uporabe e-skirojev izboljšalo, pristojni med drugim predlagajo uvedbo obvezne uporabe zaščitne čelade, dvig minimalne starosti za uporabo e-skiroja na 15 ali celo 16 let ter uvedbo usposabljanja osnovnošolcev po vzoru kolesarskega izpita.

s skirojem

Hude poškodbe

Vodja urgentnega kirurškega bloka v ljubljanskem kliničnem centru Uroš Tominc poudarja, da v zadnjih letih opažajo porast hudih poškodb glave in možganov ter stegnenic in golenic. Vedno več pa je tudi poškodb v nesrečah, v katerih vozniki skirojev trčijo v pešce, kar nakazuje na to, da vozniki e-skirojev vozijo po površinah, namenjenih pešcem.

Neupoštevanje predpisov, vožnja pod vplivom alkohola

Vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun opozarja, da veliko voznikov ne upošteva cestnoprometnih predpisov, ob čemer je največji dejavnik tveganja visoka hitrost, veliko pa je tudi vožnje pod vplivom alkohola. Policija se mora tako posluževati novih metod nadzora. Hitrost e-skirojev bodo na terenu kmalu začeli meriti z napravo, ki lahko izmeri najvišjo hitrost ustavljenega e-skiroja, tako da med valja vklene pogonsko kolo e-skiroja. V zadnjih mesecih je po Sloveniji že potekalo usposabljanje policistov za delo z napravo, ki jo že uporablja policija v skandinavskih državah.

Prihodnji teden bo policija izvajala poostren nadzor nad e-skiroji.