Bližajo se toplejši pomladni dnevi, s tem pa se pričnejo tudi prva opravila na vrtovih, gozdovih in poljih. V cestnem prometu se v tem letnem času znatno poveča udeležba delovnih strojev, traktorjev in motokultivatorjev, kar v določeni meri pri drugih udeležencih v cestnem prometu pomeni, da morajo svoja predvidevanja, način in hitrost vožnje prilagoditi tem bistveno počasnejšim vozilom.
Policisti pri svojem delu opažajo, da prav v tem začetnem obdobju, lastniki traktorjev, motokultivatorjev, svojih strojev ne pripravijo oz. opremijo tako, da so primerni za udeležbo v cestnem prometu, so nam sporočili s PU Koper
Poudariti velja, da morajo vozniki za vožnjo traktorja imeti veljavno vozniško dovoljenje “F” kategorije, poleg tega ne smejo voziti traktorja v cestnem prometu, če so pod vplivom alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi ter med vožnjo ne smejo uporabljati mobilnega telefona.
Traktor mora imeti vgrajen homologiran varnostni lok ali varnostno kabino, tudi za vožnjo izven cestnega prometa. Za vožnjo v cestnem prometu morajo biti na traktorju nameščena vzvratna ogledala, tabla za označevanje počasnih vozil (trikotnik) in podložne zagozde. Spredaj in zadaj mora traktor imeti nameščene in delujoče luči za osvetljevanje vozila, zavorne luči, luči za osvetljevanje registrske tablice, smernike in odsevnike, ki med vožnjo ne smejo biti zakriti ali umazani. Kadar ima priklopljen priklopnik, ki presega širino traktorja, je obvezna tudi rumena utripajoča luč.
Na traktorskih priklopnikih mora biti nameščena delovna in parkirna zavora. Pomemben segment varne vožnje traktorja je tovor, ki mora biti naložen tako, da ne predstavlja nevarnosti ali ovire za druge udeležence v cestnem prometu, ne zmanjšuje stabilnosti vozila, ne povzroča več hrupa, kot je dovoljeno, ne zmanjšuje preglednosti vozniku, ne zakriva drugih naprav vozila, ne pada s traktorja, traktorskega priklopnika ali traktorskega priključka.
Vožnja drugih oseb na traktorju je dovoljena le, če sopotnik sedi na vgrajenem sedežu za prevoz oseb, ki je vpisan v prometnem dovoljenju. Otrok, mlajši od 1,5 leta, se na traktorju ne sme prevažati. Na prikolici se lahko prevaža največ pet oseb, če je takšen prevoz
Na cesti policisti pogosto opazijo voznika traktorja, ki vozi na čelu kolone, za njim pa je več vozil, ki ga zaradi prometne situacije ne morejo prehiteti. Zato ni odveč opozorilo, da se mora voznik vozila, ki vozi na čelu kolone z nižjo hitrostjo od največje dovoljene hitrosti in od hitrosti prometnega toka vozil, če na prvem primernem kraju umakniti z vozišča in pustiti kolono vozil mimo.