Vremenska napoved: Kateri od naslednjih dni bo najbolj deževen?

Na Primorskem bodo plohe, kmalu pa bo nehalo deževati, prihaja otoplitev. Njen razlog pa se morda skriva v vulkanskih izbruhih.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vreme na Primorskem

Vremenoslovci sporočajo, da bo dež do jutri zjutraj ponehal, danes popoldne in ponoči pa nas čakajo plohe. Čez dan bo oblačno, občasno bo rosilo ali rahlo deževalo. Danes se bo otoplilo, imeli bomo kar 11 °C, do konca tedna pa se bodo temperature gibale med 6 in 10. Pihal bo šibak jugozahodni veter, temperatura morja ostaja na 10 °C, vidljivost pa bo večinoma med 2 in 10 km. 

Naslednjih 1o dni ne pričakujemo burje. V jutrih se bodo temperature gibale med 5 in 10 °C, čez dan pa med 10 in 15 °C. Občasno se bodo pojavile padavine, največ v torek, ko se bo okrepil južni veter. Drugače pa bo vreme oblačno brez posebnosti in razmeroma toplo. 

Vulkani in vreme po svetu

Vulkanski izbruhi vplivajo na globalno podnebje, kadar žveplov dioksid, ki se sprošča med izbruhom, vdre v stratosfero, torej kadar se dvigne nad 15 km v višino. Če ne pride tako visoko, ga padavine v nekaj dneh izperejo in odstranijo iz ozračja. Ob vlagi in sončni svetlobi se žveplov dioksid spremeni v majhne kapljice – žveplov aerosol, ki absorbira sončno sevanje in zasenči zemeljsko površino in jo tako ohladi. K temu pripomore tudi vulkanski pepel v stratosferi, vendar ta veliko hitreje pade nazaj na Zemljo, aerosol pa je precej lažji in lahko ostane v stratosferi do 3 let. Količina žveplovega dioksida in višina, na kateri potuje, sta pomembna dejavnika, ki še dolgo vplivata na podnebje. 

vlkan vremenska napoved kakšno vreme se nam obeta

Učinek Tonge še naprej ostaja negotov

Zadnji močnejši izbruh vulkana se je zgodil pred tremi leti na pacifiškem otočju Tonga. Tam se nahaja podmorski vulkan, ob izbruhu pa je oblak plinov in vulkanskega materiala letel kar 57 km v mezosfero, udarni val pa je večkrat preletel tudi Slovenijo

Vulkan Tonga je prav poseben v primerjavi z ostalimi. V stratosfero (to je 10 do 100 km našega ozračja od zemlje navzgor) je vbrizgal toliko vode, da bi z njo lahko napolnili 60.000 olimpijskih bazenov, kar je približno 10 % vse vode v stratosferi – milijon ton! Poleg tega je bila sestava vulkanskega oblaka zelo nenavadna, predvsem zaradi nenormalne količine vodne pare. To lahko pojasnimo z dejstvom, da se je veliki krater vulkana nahajal kar 150 km pod morsko gladino, kjer je voda prišla v stik z magmo, temu pa je sledila eksplozija. 

Takšna količina vode, ki jo je izbruhnilo v stratosfero, lahko segreje zemeljsko površino zaradi pare, ki okrepi učinek tople grede, poleg tega pa takšna količina vodne pare lahko v stratosferi povzroči začasno izgubo na ozonu. Tako je Tonga prvi dokumentiran vulkan, zaradi katerega ni prišlo do ohlajanja, temveč do segrevanja

Čudni dogodki 3 leta po eksploziji

Aerosolni delci v stratosferi vztrajajo tudi do treh let in v tem času so se dejansko dogajale čudne stvari. Zadnji dve leti smo imeli globalno najvišje temperature na Zemlji, leto 2025 pa bo 3. najtoplejše leto, ne bo pa tako vroče kot lansko. Kakih deset let nazaj je bilo možno napovedati vreme za tri tedne vnaprej, leta 2012 se je to dalo narediti za kar pol leta vnaprej, danes pa to ni več mogoče. 

Vremenske motnje

Danes bomo doživeli močan veter s sunki tudi do 100 km/h, v nižinah do 50 km/h. Čez dan bo oblačno, popoldne pa bo prišlo do ploh. Jutri zjutraj bodo padavine ponehale, čez dan se bo delno zjasnilo, temperature pa bodo nihale med 6 in 11 °C. Največ padavin bomo doživeli danes zvečer in v noči na jutri

Vreme čez vikend

Po razmeroma mirnem petku se bo v soboto znova okrepil jugozahodni veter. Vreme bo pretežno oblačno z nekaj kapljami dežja, temperature pa se bodo gibale med 7 in 14 °C. 

V nedeljo bo na Primorskem večinoma oblačno, popoldne pa bo nekaj krajevnih padavin, ki se bodo zvečer lahko okrepile. Pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature pa bodo med 9 in 14 °C.

Druga vremenska motnja

V torek nas bo dosegla druga vremenska motnja, do takrat pa bomo pod toplim in vlažnim jugozahodnim vetrom, kar za nas pomeni občasne padavine, za vzhodno Slovenijo pa sončno vreme, kjer bodo temperature izjemno visoke za januar  – kar 15 °C.

V torek nas bo dosegla vremenska fronta, padavine se bodo okrepile in se razširile do osrednje Slovenije. 

Mnenja razdeljena

Meteorolog Gregorčič poroča, da so mnenja v stroki glede vpliva izbruha vulkana Tonga pred 3 leti deljena. Kljub novicam predvideva, da se večina strokovnjakov nagiba k mnenju, da izbruh ne bi smel pretirano dvigniti globalne temperature ali pa sploh ne. Morda je ali bo prišlo celo do minimalnega znižanja temperatur, kar lahko preberete tudi zgoraj, saj naj bi bilo leto 2025 v splošnem hladneje kot lansko. Meteorolog pa nas pomirja, da Tonga ne bi smela vplivati na globalne podnebne razmere. Sicer naj bi za razliko od drugih vulkanskih izbruhov res vplival na otoplitev, vendar obstajajo še drugi dejavniki, ki ta vpliv izničujejo. 

Bliža se februar

V februarju bomo vsaj za nekaj dni pod vplivom severnega vetra, ki prinaša suho in hladnejše vreme, večino februarja pa bo zrak suh in stabilen, skandinavska blokada pa bo prinesla nekaj dežja. 

Avtor: Ingrid Kozamernik