Jesen je čas, ko vrt potrebuje posebno pozornost, saj se narava pripravlja na zimo, a tudi vaš vrt se mora pripraviti na prihajajoče mesece. To je idealen trenutek za različne vrtnarske naloge, ki bodo zagotovo obrodile sadove v spomladanskem času.
Obrezovanje grmovnic in trajnic je ena od ključnih nalog v tem letnem času. Odstranite odmrle liste in cvetove ter obrežite suhe veje, kar bo pripomoglo k preprečevanju širjenja bolezni in pripravi rastlin na naslednjo sezono. Pomembno je, da ne obrezujete preveč, saj nekaterim rastlinam zaščitni listi pomagajo preživeti zimske mraze.
Sajenje čebulic je še ena naloga, ki jo je smiselno opraviti jeseni. Čebulice tulipanov, narcise in hijacint, ki jih posadite zdaj, bodo spomladi obrodile čudovite cvetove. Izberite sončno mesto z dobro odcedno zemljo, da bodo čebulice imele najboljše pogoje za rast.
Kako izkoristiti padlo listje?
Padlo listje je dragocen vir, ki ga lahko učinkovito izkoristite na več načinov, da izboljšate stanje vašega vrta. Eden od načinov je uporaba listja kot naravnega materiala za mulčenje. Tako, da listje razporedite okoli rastlin, boste ustvarili zaščitni sloj, ki bo pomagal ohranjati stabilno temperaturo tal. Ta naravna zaščita bo rastline varovala pred ekstremnimi temperaturami, ki lahko poškodujejo korenine in rastline med hladnejšimi meseci.
Poleg tega bo sloj padlega listja pripomogel k ohranjanju vlage v tleh. V zimskih mesecih lahko tla postanejo suha in brez zaščite, kar vpliva na zdravje rastlin. S tem, ko razporedite listje okoli rastlin, boste zmanjšali izhlapevanje vlage iz tal, kar pomeni, da bodo rastline imale dostop do potrebne vlage tudi v sušnih obdobjih.
Če pa želite listje uporabiti na dolgi rok, je kompostiranje še ena odlična možnost. Kompostiranje padlega listja ne le da zmanjšuje količino odpadkov, temveč tudi proizvaja dragocen kompost, ki bo bogatil vaša tla. Listje, ko se kompostira, postane bogat vir hranil, ki obogati tla, izboljša njihovo strukturo in spodbuja zdravo rast rastlin. Kompostiranje tudi pripomore k zmanjšanju potrebe po umetnih gnojilih in hkrati zmanjšuje količino odpadkov na deponijah.
Za kompostiranje je priporočljivo, da listje zmešate z drugimi organskimi materiali, kot so kuhinjski odpadki in pokošena trava. Z rednim mešanjem in prezračevanjem boste pospešili proces razgradnje in pridobili kakovosten kompost, ki bo še dodatno izboljšal zdravje vaših rastlin in kvaliteto tal v vašem vrtu.
Torej, padlo listje ni le odpadek, ampak lahko služi kot koristen material, ki bo pripomogel k zdravju vašega vrta in vašim rastlinam v prihodnjih sezonah.
Priprava zemlje
Jeseni je tudi čas za pripravo zemlje za prihajajočo sezono. Dodajte kompost, organsko gnojilo ali gnili hlevski gnoj, da izboljšate kakovost tal. S tem boste zemlji dali hranilne snovi, ki bodo potrebne za pomladno setev. Zemljo lahko tudi prekopljete, kar bo pripomoglo k prezračevanju koreninskega sistema rastlin. Če imate v načrtu sajenje zimzelenih grmovnic ali dreves, je jesen pravi trenutek za to. Zimski mraz bo utrdil korenine, rastline pa bodo imele dovolj časa, da se prilagodijo novemu okolju pred prihodom pomladi.
Za zaščito občutljivih rastlin pred zmrzaljo lahko uporabite vrtnarske koprene ali slamo. Rastline v loncih premaknite v zavetne prostore, da jih zaščitite pred nizkimi temperaturami.
Pred zimo je priporočljivo še enkrat pokositi trato, vendar jo pustite nekoliko višjo, da jo zaščitite pred mrazom. Tako boste imeli zelenico pripravljeno za naslednjo sezono. Lahko jo tudi prezračite s posebnimi orodji, kar bo pripomoglo k njeni boljši rasti.