Z zelenjavnih gred lahko pobiramo motovilec, ohrovt, brstični ohrovt, zimski radič je še na razpolago, endivija je tudi v polni rodnosti. Drobnjak in peteršilj poberemo in ju lahko zamrznemo. Poberemo tudi por. Ostalo zelenjavo je potrebno odstraniti in gredice počistiti. Kompost je potrebno malo zaščititi tako, da ostanejo temperature dovolj visoke, da se lahko proces razkrajanja nadaljuje. Opravimo tudi pregled orodja, da bo ob ponovnem delu pripravljeno.
V zeliščnem vrtu je dobro preveriti, kako je z našimi rastlinami. Porežemo cvetove odmrlih poganjkov. Odstranimo listje, kajti pod listjem se ustvarjajo zelo dobri pogoji za gnitje rastlinskih delov, opravimo še zadnjo letošnjo pletev. Ker imamo dovolj časa, lahko načrtujemo nove rastline za prihodnjo sezono v našem zeliščnem vrtu. Odstranimo lahko tudi rastline, s katerimi nismo bili zadovoljni.
Dokler nam vremenske razmere to dovoljujejo, lahko sadimo še sadno drevje. Odstranimo plodove, ki so ostali po obiranju na tleh in jih uničimo, ker so z začetkom gnitja ugodno območje za razvoj različnih bolezni. Ko drevesa odvržejo listje, lahko začnemo z obrezovanjem, izjeme so češnje, marelice in slive.
Tudi v vinogradih lahko začnemo z rezjo, ko listje odpade. Preverimo stanje kolov in žic. Citruse je na bolj izpostavljenih legah ali v loncih dobro oviti s tkanino, da preprečimo poškodbe pri močnejšem mrazu.
V okrasnem vrtu lahko opravimo presaditve grmovnic in dreves, listopadne grmovnice in drevesa lahko porežemo, ker jih je lažje oblikovati, ko odvržejo liste. Odpadlo listje je potrebno pograbiti in odstraniti, da se ne razvijejo škodljivci in različne bolezni. Poskrbimo tudi za zaščito vrtnih objektov, ki so bolj občutljivi na mraz. Vodne objekte nadziramo, da ne pride do zmrzali. Če je december bolj sušen, je potrebno zalivanje, ker tudi pozimi rastline potrebujejo vlago za svoj obstoj.
Trata naj v miru preživi zimo, poskrbimo, da ni listja ali iglic. Iz namakalnega sistema spustimo vodo in ga zavarujemo pred zmrzaljo. Tudi vodne objekte je potrebno pripraviti na zimsko obdobje. Če v njih ni življenja, vodo iztočimo, kjer je življenje, pa primerno zaščitimo. V tem obdobju pripravimo krmilnice, s katerimi bomo mnogim koristnim ptičem pomagali preživeti zimo.