VRT V JANUARJU

Končalo se je še eno vrtnarsko leto,  v katerem smo se morali precej potruditi.  Suša je bila neprizanesljiva do vseh. Z namakanjem smo si lahko pomagali, da je bilo pridelkov dovolj za lastno porabo.  Januar je obdobje mirovanja. 

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na gredicah je dela zelo malo. Vzamemo si čas in razmislimo, kako smo bili zadovoljni s sortami, katere bomo še gojili, katere zamenjali, katerih sadik smo imeli preveč in katerih premalo.  Čas je primeren tudi, da  nabrusimo orodja, popravimo ročaje, da bo orodje pripravljeno za začetek nove sezone. Zelenjavne gredice nas še vedno obdarjajo z radiči, motovilcem, endivijo, porom, ohrovtom.  Če pride do močnejšega mraza, je gredice dobro pokriti s kopreno za zaščito zelenjave, da ji podaljša uporabo. Glede na vremenske razmere lahko posadimo na gredice beli čebulček in česen. Gredice tudi počistimo vseh ostankov rastlin iz prejšnjega obdobja.  Če nam vreme dovoljuje, lahko gredice tudi prekopljemo.

Tudi zeliščni vrt miruje.  Rastline so zaključile z vegetacijo, zato jih je  potrebno pregledati, odstraniti  bolne, poškodovane ali posušene. V tem obdobju je primerno dodajanje organskega gnojila v obliki komposta. Če smo imeli možnost in pridelali doma kakovosten kompost, dodamo tega ali ga nabavimo v specializiranih trgovinah. S tem dodamo rastlinam primerno hrano in  poskrbimo, da se razvijajo mikroorganizmi. Dobro je treba premisliti, s katerimi rastlinami smo bili zadovoljni in  katere  bi lahko še dodali v zeliščnem vrtu.

Sadovnjak je v tem obdobju zelo dolgočasen, vendar je vseeno potrebno postoriti precej del. Začnemo z obrezovanjem sadnega drevja, ki je zelo pomembno opravilo v rastnem ciklusu dreves. Spodbuja razvoj močnega, vitalnega rodnega lesa, vzdržujemo zračnost in osvetlitev krošnje, kar je osnova za  zdravo drevja. Dobro je tudi preveriti, da koli ob drevju  niso  polomljeni ali poškodovani.  V vinogradih je tudi obrezovanje v polnem teku, potrebno pa je tudi preveriti, kakšno je  stanje kolov in napetost žic.  V kolikor nam vremenske razmere dovoljujejo, lahko izkopljemo sadilne jame, predvidene za nove zasaditve.

Tudi v okrasnem vrtu  večina rastlin miruje. Imamo pa tudi izjeme, ki nam nakazujejo nekakšno prebujanje. O tem nas opozarjajo cvetovi okrasne kutine, sarkokoke,  goli jasmin nas tudi bogato obdarja s svojimi slapovi rumenega cvetja.  Tudi mahonije nas opozarjajo s svojimi rumenimi cvetovi, da prihaja sončno obdobje. Pomembno je, da odstranimo odpadlo listje in poškodovane ali bolne dele rastlin. V tem dokaj hladnem in turobnem mesecu nam lahko naš okrasni vrt popestrijo divje ptice. Pripravimo jim zanimive krmilnice , ki jih napolnimo z mešanimi semeni, po ograjah ali na drevesne veje lahko obesimo lojne pogače.

Travne površine so tudi v zimskem spanju. Problem je le listje, ki odpada, ker se pod njim aktivirajo procesi gnitja, kar lahko povzroči uničenje travnate površine.