Zaradi temperaturnih nihanj so rastline doživele nekaj stresnih situacij, zato poskrbimo, da si hitro opomorejo. Uporabimo lahko doma pripravljene pripravke za krepitev rastlin iz bezga, njivske preslice, rmana ali pa kupimo pripravke z izvlečki morskih alg, sojinega lecitina in aminokislin. Škropimo lahko večkrat, da bodo tudi v sušnih obdobjih bolj trpežne.
Gredice bi nas morale junija obdarjati z bogatim pridelkom solate, paradižnika, bučk, redkvic, blitve, paprike, kumaric… Na začetku meseca lahko posadimo še lubenice in melone, ki imajo rade pognojeno posteljico in med vegetacijo zahtevajo precej vode, paradižnikom začnemo odstranjevati zalistnike. Na prostih gredicah lahko začnemo s setvijo in sajenjem rastlin za jesensko obdobje kot poletni radič, endivijo, listnati in brstični ohrovt, zelje, por. Največja težava zelenjavnega vrta so polži, zato se jih moramo znebiti, preden naredijo preveliko škodo.
V zeliščnem vrtu se veliko rastlin razkazuje v vsej svoji lepoti. Primeren čas za nabiranje je po rosi in pozno popoldan, ko vročina popusti. Nikoli jih ne nabiramo takoj po dežju, ker se zmanjšajo učinkovine, zato počakamo vsaj en dan. Pomembno je, da naberemo le toliko, kolikor potrebujemo, pustimo še za druge nabiralce in s prekomernim nabiranjem ne povzročimo propad rastišča. Rastline za nabiranje so rman, šetraj, melisa, meta, njivska preslica, trpotec, materina dušica, vinska rutica, pelin… Če zaznamo bolezni ali škodljivce, uporabimo ekološke pripravke, da se jih znebimo.
Češenj, kar jih je bilo ostalo po slabih vremenskih razmerah, smo se že najedli, proti koncu meseca bo že kakšna marelica. Veselili se bomo tudi malin, borovnic. Ribez, že stoletja zastopan v naših vrtovih, ni več razširjen. Najbolj vzgajani so rdeč in njegov mutant, najbolj zgoden je beli, najbolj pozen črni. Vzgoja ribeza ni zahtevna in nas z malo truda bogato nagradi, ker vsebuje veliko C – vitamina. Lahko pa ga predelamo tudi v marmelade, napitke, sirupe.
Okrasni vrt obarvajo cvetovi, listi in poganjki, v gredice lahko še vedno dosadimo enoletnice, da bujno cvetijo vso sezono do pozne jeseni. Junija so že lepo razraščene krasule, vinke, portulaki, kofeje … Pazljivi moramo biti pri prehrani enoletnic. Priporočljivo je zalivanje s tekočimi gnojili enkrat tedensko, pomembno pri vzdrževanju je tudi odstranjevanje odcvetelih cvetov.
Za travnate površine poskrbimo z redno košnjo in rednim dognojevanjem. Če kosimo prenizko, se rastline poskušajo regenerirati, vendar veliko težje, zato niso takšne, kot smo si jih želeli. Košnjo opravimo glede na vremenske razmere. Če bo junij bolj deževen, bo treba kositi bolj pogosto. Če bo bolj suh, bo košnja redkejša, z namakalnim sistemom pa vzdržujemo optimalno vlažnost travne ruše.