Vrt v novembru

Leto se počasi poslavlja, november je tu. Vrtičkarska sezona se umirja. Poberemo, kar je še ostalo na  vrtnih gredicah. Temperature se nižajo, jutra so vse bolj hladna, kar oznanja prihod zime.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Če so  novembra še visoke temperature, lahko posejemo peteršilj, korenček, pastinak, da bomo lahko spomladi že zelo zgodaj obirali pridelek.  Gredice lahko prekrijemo z zimsko kopreno, da zaščiti rastline pred zmrzaljo in jim omogoči zgodnji pomladni  rastni ciklus. Z zimsko kopreno lahko pokrijemo tudi motovilec, radič, solate, špinačo in jih lahko obiramo čez vso zimo. Gredice so pripravljene za čiščenje. Odstranimo vse, tudi plevele, jih prekopljemo in  pustimo, da mraz ugodno deluje na strukturo prsti.

Zeliščni vrt

V zeliščnem vrtu se počasi dogajanja zaključujejo. Opravimo lahko izkopavanje korenin, ker je v tem obdobju največ učinkovin, nakopičenih v koreninah, jih po izkopavanju dobro speremo in  posušimo na višjih temperaturah kot liste. Nabiramo korenine sleza,  gabeza,  ameriškega slamnika. Pobiramo tudi semena, predvidena za pridelavo, v suhem vremenu. Shranjevati jih moramo v papirnate vrečke in na suhem. Na vrečke je dobro napisati ime rastline, območje in datum nabiranja.  Novembra je tudi čas za nabiranje plodov šipka in brina, prazna mesta v zeliščnem vrtu pa pripravimo  za sajenje novih rastlin spomladi.

Sadje

Na naših drevesih je še precej sadja. V novembru kraljujejo kakiji, še vedno lahko nabiramo jabolka, hruške, nešplje, kutino, granatna jabolka, da se okrepimo z vitamini. Kaki je zelo bogat s C- vitaminom in je  novembra  v različnih oblikah na našem jedilniku. Tudi granatno jabolko ima precej C-vitamina in visoko antioksidativno učinkovitost.  Lahko ga pripravimo kot sok, marmelado, veliko se uporablja tudi v različnih solatah.  Glede na vremenske razmere je   november zelo dobro obdobje za obiranje oljk. Pomembno je, da obrane oljke čimprej odpeljemo v torkljo, kar tudi vpliva na kakovost olja.

Okrasni vrt

V okrasnem vrtu se rastni ciklusi večinoma zaključujejo pri mnogih rastlinah.  Enoletnice so še vedno v vsem svojem sijaju. Tudi vrtnice nas še obdarjajo s prelepimi cvetovi. Kralj jeseni je ginko, ko se njegovo listje obarva v prelepo rumeno. Tudi veliko drugih rastlin se lepo obarva. Kdor še ni utegnil in če vreme dovoljuje, lahko sadimo cvetoče čebulnice  tulipanov, narcis in hijacint. Gredice morajo biti dobro pripravljene, rahla pognojena zemlja je predpogoj za njihov dober razvoj. Od opravil se lahko lotimo še obrezovanja živih meja, če temperature niso prenizke.

Trava

Travne ruše so po obilnem jesenskem dežju zelo lepe. Lahko jih pognojimo z gnojilom z manjšo vsebnostjo dušika in večjo vsebnostjo kalija, kar je pomembno za kakovostno prezimovanje in dober zagon travne ruše spomladi. Namakalni sistem prilagodimo temperaturam, da si ob nenadnem večjem padcu temperatur ne povzročimo večjih stroškov.