Vse več šakalov in vse manj srnjakov

Na italijanskem Krasu populacija zlatega šakala hitro narašča, medtem ko populacija jelenjadi upada.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na sosednjem Krasu v Italiji so spremembe v živalskem svetu vse bolj opazne. Eden od najbolj presenetljivih primerov je dramatično povečanje populacije zlatega šakala. Hkrati se število srnjadi občutno zmanjšuje. To je razkril naravoslovec Saimon Ferfolja, nekdanji predsednik lovskega revirja na Krasu in sedanji vodja lovske družine v Doberdobu.

Ferfolja ugotavlja, da so kraške gozdove močno poškodovali požari poleti leta 2022. Vendar si narava postopoma opomore: rastline in divje živali se vračajo.

Dežela Furlanija-Julijska krajina skupaj z lovskimi družinami vsako leto izvede popis živali. Ti podatki so pomembni za razumevanje, katere vrste je treba nadzorovati, in tudi za preprečevanje bolezni med prostoživečimi živalmi.

šakal

Zadnja leta kažejo na stalno upadanje števila jelenov. Med razlogi za to je povečanje populacije večjih vrst, kot sta jelenjad in zlasti zlati šakal.

Šakal je zelo vzdržljiv in prilagodljiv plenilec. Njegova populacija v Italiji se je v zadnjih desetih letih močno povečala. Za razliko od Slovenije, kjer poskušajo populacijo šakala omejiti, je v Italiji ta vrsta še vedno zaščitena.

Nedavna študija na italijanski strani Krasa je pokazala, da je tu celo več šakalov kot v državah izvora, kot sta Bolgarija ali Romunija. Gostota je še posebej visoka na območju Gorice, nekoliko manjša pa v Trstu. V povprečju skoraj 3 osebki na 10 kvadratnih kilometrov.

Kras je postal ena od regij z najgostejšo poselitvijo šakalov v Evropi. To skrbi slovenske naravovarstvenike, saj lahko šakali pritiskajo na druge prostoživeče živali in spreminjajo ravnovesje ekosistema.

šakal

Več novic

Na plaži v Portorožu bodo nasuli prodec (FOTO)

Na plaži v Portorožu bodo nasuli prodec (FOTO)

Kaos v Istri: Medulin pod vodo po neurju

Kaos v Istri: Medulin pod vodo po neurju