Z duševnimi težavami se sooča vsak četrti mladostnik

Unicef Slovenija je včeraj na Trgu republike v Ljubljani v okviru kampanje Stiske iz omaric postavil 90 šolskih omaric, ki hranijo anonimne zgodbe slovenskih otrok in mladih. S kampanjo spodbujajo normalizacijo pogovorov o duševnem zdravju in pozivajo odločevalce, da storijo več v prid politik za vzpostavitev pristopa k pravočasni obravnavi otrok.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Duševne težave se pogosto začnejo zgodaj, z njimi pa se sooča vsak četrti mladostnik v Sloveniji, je na novinarski konferenci ob odprtju omaric pojasnil izvršni direktor Unicefa Slovenija Tomaž Bergoč. Večina otrok o stiskah, ki jih doživljajo, ne spregovori z odraslimi in jih poskuša reševati sama, je dodal.

“Naše sporočilo pred četrtkovim svetovnim dnevom duševnega zdravja je, da se je o tej temi treba pogovarjati, ker je to prvi korak k rešitvi,” je poudaril.

Omarice, ki stojijo na Trgu republike in vsebujejo opise resničnih zgodb otrok, simbolično prikazujejo, da se tema duševnega zdravja dotika vseh v družbi, je prepričana pomočnica izvršnega direktorja za programe Alja Skele. Hkrati pa lokacija služi tudi kot poziv odločevalcem.

“Trenutno pozivamo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in ministrstvo za zdravje, da se bolje povežeta. Naslavljanje teh zadev mora biti reden del šolskega okolja in ne sme ostane na ravni projektov,” je izpostavila.

Duševno zdravje

Stiske iz omaric – anonimne zgodbe

Anonimne zgodbe o stiskah so zaupali otroci, mladi, šolski strokovni delavci, psihologi in terapevti. Otroci so med drugim spregovorili o težavah s samopodobo, izključenostjo iz družbe in medvrstniškim nasiljem, ki ga doživljajo.

“Veliko je težav doma, veliko alkohola, veliko je strahu in skrbi, ki so absolutno prevelike, da bi jih reševali sami, zato potrebujejo podporo nas odraslih,” je dodala Skele.

Kampanja Stiske iz omaric je po navedbah Bergoča del dolgoročnega projekta o duševnem zdravju Kako se počutiš, s katero si Unicef Slovenija prizadeva destigmatizirati pogovor o duševnem zdravju, naslavljati sistemske vrzeli in krepiti kompetence pedagoškega osebja za usmerjeno delo z otroki za krepitev psihosocialne prožnosti.

Duševno zdravje

Pomembna vloga šole

Eno od najpomembnejših vlog pri zgodnjem prepoznavanju ogroženih otrok ima šola, je prepričan Bergoč. V preteklih treh letih so zato v omenjeni projekt vključili več kot 1000 pedagoških delavcev, več kot 8000 otrok in več kot 14.000 njihovih staršev. Hkrati si prizadevajo, da bi vsebine v duševnem zdravju postale del šolskega kurikuluma.

Kampanjo je s poslikavo omaric podprl tudi priznani slovenski umetnik Evgen Čopi Gorišek. Stiske iz omaric bodo na Trgu republike na ogled do petka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UNICEF Slovenija (@unicef_slovenija)