Čez slaba dva tedna se začne glasovanje o projektnih predlogih, ki so jih v okviru participativnega proračuna Predlagam – odločam/Propongo – decido za leti 2021 in 2022 predlagale občanke in občani. Komisija za participativni proračun je letos v obravnavo prejela 322 predlogov, od katerih jih je na glasovanje uvrstila 181. Izbrani predlogi bodo uradno objavljeni 25. septembra in do višine razpoložljivih sredstev za posamezno območje uvrščeni v predlog proračuna za prihodnji dve leti.
Koprska občina z nadaljevanjem projekta Predlagam – odločam/Propongo – decido izvaja nov participativni proračun, ki bo veljal za proračunski leti 2021 in 2022. Na ta način je tudi letos občanke in občane vključila v proces odločanja o načinu razporejanja in porabe proračunskega dela denarja. Za uresničitev projektov je letno namenila 480 tisoč evrov, ki jih bo enakomerno – po 80 tisoč evrov za vsako – razdelila po posameznih območjih izvajanja projekta. Za obe leti skupaj bo tako namenila 960 tisoč evrov.
Letošnji projektni predlogi zanimivi in inovativni
Občanke in občani so v prvi fazi oddali 322 projektnih predlogov, ki jih je pregledala komisija za participativni proračun v sestavi Borut Jerman (predsednik), Viljan Tončič, Alenka Čurin Kavre, Igor Marasovič in Matic Primc. Njena naloga je bila preveriti, ali je izvedba projektov v pristojnosti občine, se ti nanašajo na območje občine, so izvedljivi v predvidenem proračunskem obdobju, v skladu z zakonodajo in urbanističnimi akti, pa tudi, ali so že vključeni v obstoječi načrt naložb. Projektne predloge, ki niso ustrezali pogojem iz poziva, je izločila iz glasovanja.
Kot je pojasnil predsednik komisije za participativni proračun Borut Jerman, med predlaganimi projekti še vedno prednjačijo infrastrukturni: »Tudi letos opažamo, da si občani želijo dodatne infrastrukturne ureditve kraja, v katerem živijo oziroma delajo. Kar nekaj je tudi takih projektov, ki so izredno zanimivi in inovativni ter so usmerjeni k soustvarjanju skupnosti«. Da je bilo delo komisije učinkovito, se je strinjala tudi Alenka Čurin Kavre, ki je poudarila, da so bili letošnji predlogi bolje zasnovani in jasneje opredeljeni.
Glasovanje o predlogih se začne v ponedeljek, 14. septembra
Komisija je na glasovanje uvrstila 181 projektnih predlogov, o katerih se bodo občanke in občani odločali od 14. do 21. septembra 2020, do polnoči. Glasujejo lahko vsi občani, ki bodo na dan glasovanja dopolnili vsaj 15 let starosti. Za glasovanje v spletni aplikaciji predlagam-odlocam.koper.si bo treba vnesti številko EMŠO in druge predpisane podatke, bo pa v tem časovnem obdobju mogoče glasovati tudi osebno v vložišču MOK ali na sedežih krajevnih skupnosti. Pri glasovanju v vložišču ali na sedežih krajevnih skupnosti bo na lokaciji zagotovljen računalnik z dostopom do glasovalnega dela aplikacije, na voljo bo tudi tehnična pomoč.
Kako glasovati?
Občani in občanke bodo lahko glasovali le za projekte znotraj izbranega območja, pri izbiri pa se bodo morali omejiti na košarico projektnih predlogov, katerih skupna vrednost ne bo presegala zneska 160.000 evrov, ki je zagotovljen za posamično definirano območje participativnega proračuna.
Spletna aplikacija bo 21. septembra ob polnoči onemogočila glasovanje, s čimer se bo faza glasovanja zaključila. Po koncu glasovanja bo spletna aplikacija zbrala vse glasove in izdelala seznam projektov s številom glasov, ki jih je posamezen projekt prejel.
Predvidene lokacije za glasovanje
Na podlagi prejetih glasov bo komisija oblikovala prednostni seznam projektnih predlogov, ki ga bo javno objavila 25. septembra. Izbrani projekti bodo nato do višine razpoložljivih sredstev za posamezno območje participativnega proračuna uvrščeni v predlog proračuna za leti 2021 in 2022.
Foto: www.slovenia.info