Mikroplastika je vseprisotna v hrani, ki jo jemo, vodi, ki jo pijemo, in zraku, ki ga dihamo, pišejo raziskovalci v reviji Brain Medicine. Temu se lahko izognemo z opustitvijo plastičnih steklenic, uporabo keramičnih posod v mikrovalovni pečici ter izbiro čajnih vrečk brez plastike. Druga raziskovalna skupina je nedavno ugotovila znatno večjo količino drobnih plastičnih delcev v vzorcih jeter in možganov ljudi, ki so umrli leta 2024, v primerjavi s tistimi iz leta 2016. Koncentracija mikroplastike je bila veliko višja v možganih kot v jetrih ali ledvicah, je v reviji Nature Medicine objavila skupina pod vodstvom Matthewa Campena z Univerze v Novem Meksiku.
Kako zmanjšati vnos mikroplastike?
Vsak lahko zmanjša vnos nano- in mikroplastike, pojasnjujejo raziskovalci. Oseba, ki vodo pije izključno iz plastenk, lahko vnese kar 20-krat več delcev v primerjavi s tistimi, ki pijejo le vodo iz pipe.
Drugi vir mikro- in nanoplastike so plastične čajne vrečke. Kuhanje čajne vrečke iz plastike pri 95 °C lahko sprosti znatne količine delcev, opozarjajo znanstveniki. Zato je bolje izbrati čaj v vrečkah brez plastike.
Priporočljivo je izogibanje plastičnim posodam za hrano: ”Segrevanje hrane v plastičnih posodah — še posebej v mikrovalovni pečici — lahko sprosti velike količine mikro- in nanoplastike,” opozarja Brandon Luu z Univerze v Torontu. Najboljša alternativa so posode iz stekla ali nerjavečega jekla.
Bodite pozorni na vnos konzervirane hrane
Tudi konzervirana hrana lahko vsebuje snovi, pridobljene iz plastike, kot je bisfenol A (BPA). V eni od raziskav so udeleženci pet zaporednih dni uživali juho iz konzerve, kar je povzročilo večkratno povečanje ravni BPA v njihovem urinu. Druga ameriška študija je pokazala, da visoko predelana hrana vsebuje znatno več mikroplastike kot minimalno predelana hrana.
Čeprav se plastiki v vsakdanjem življenju težko popolnoma izognemo, lahko z manjšimi spremembami bistveno zmanjšamo njen vpliv na naše zdravje. Z izbiro naravnih materialov, kot so steklo, nerjaveče jeklo in papir, ter z zmanjšanjem uživanja predelane hrane lahko omejimo vnos mikroplastike v telo. Znanstveniki še naprej raziskujejo dolgoročne posledice, a že zdaj je jasno – manj plastike pomeni več za naše zdravje in okolje.